Ana Sayfa    » ÖDÜLLER    » Madalyalar    » “Kusursuz hizmete göre” madalyası   

“Kusursuz hizmete göre” madalyası

  

align=

1., 2. VE 3. Derece Kusursuz Hizmet Madalyalarinin Tasviri 

Kusursuz Hizmet dolayısıyla verilen madalya milli motiflerle süslü  ince levha ve çapı 35 mm olan   bronzdan yapılmış dairesel levhadan oluşur.   Madalyanın ön tarafında kanatları açık kartal fonunda çapraz tüfekler ve çapa tasvir edilmiştir.    Madalyanın üst kısmına milli motiflerin   üzerinde hilal ve sekiz kollu  yıldız, alt kısmına ise meşe yapraklarından çelenkler yerleştirilmiştir. Madalyanın 3. derecesi gümüş,  2. derecesi ve 1. derecesi altın sarısı renktedir. Hilal ve yıldız beyaz, tüfekler gümüş, çapa ise siyah renktedir.
Arka yüzeyi pürüzsüz olup orta kısımlarında derecelerine göre yazılar bulunmaktadır:    1. derece madalyanın orta kısmında 20 yıllık kusursuz hizmet dolayısıyla, 2. Derece madalyada 15 yıllık kusursuz hizmet dolayısıyla, 3. derece madalyada ise10 yıllık kusursuz hizmet dolayısıyla sözleri yazılmıştır. Her üç madalyada milli motif işlemeler üzerinde hilal ile sekiz kollu yıldız bulunmaktadır. Çember boyunca yukarı kısımda Azerbaycan Cumhuriyeti (Azərbaycan Respublikası),   aşağıda ise Silahlı Kuvvetleri (Silahlı Qüvvələri) sözleri kazınmıştır.
Madalyayı kıyafetin yakasına takmak için   27 mm x 43 mm ebatlarında dikdörtgen hâre  kurdele üzerindeki halka ve kopça kullanılır. Hâre kurdelenin  zeytin renkli zemininde kenarlarından orta kısma  doğru ardışık olarak Silahlı Kuvvetler türlerinin renklerini simgeleyen:    1 mm eninde zeytin yeşili ve beyaz, 3 mm eninde gök mavisi ve beyaz renkli dikey şeritler tasvir edilmiştir. Zeytin rengin ortasında madalyanın 1. derecesi için genişliği 1 mm olan altın renkli bir dikey şerit, 2. ve 3. dereceleri için genişliği 1 mm olan dereceye uyumlu iki ve üç şerit vardır. Madalyaya kıyafete takılmak için aynı hâre kurdeleyle kaplanmış   27 mm x 9 mm boyutlarında kalıp eklenmiştir.Oxunub: 74227