Ana Sayfa    » TURİZM    » Azerbaycan’ın turizm potansiyeli   

Azerbaycan’ın turizm potansiyeli

  

align=

Azerbaycan turizm endüstrisinin gelişimi için zengin alana sahiptir. Bu, her şeyden önce, onun çok  kulanışlı ekonomik-coğrafi konuma sahip olmasıdır. Azerbaycan iki dünya sivil kavşağında Transkafkasya ulaşım koridorunun ortasında bulunur, tüm Avrupa\'yı Kafkasya ve Orta Asya ülkeleri ile birleştiren hava ve deniz taşımacılığı, magistral otomobil ve ulaşım yolları buradan geçiyor.
86.6 bin kv. km arazisi ve 9 milyon nüfusu olan Azerbaycan Cumhuriyeti ender doğal-iklim karakterine sahip bir ülkedir. Yeryüzündeki 11 iklim tipinden (V.V.Keppene göre) 8\'inin burada yaşandığı tespit edilmiştir.
Pazardüzü (4466 m), Şahdağ (4243 m), Babadağın (3629 m) yüksek zirveleri, Büyük Kafkasya\'nın güney eteklerinden akan ırmaklar, birçok şelaleler, pırıl pırıl Gök-Göl, Maral göl, Gobustanın sert ve aynı zamanda manzaralı çamur volkanları, Lenkeranın ender korukları , Baku ve Nabran bölgesinin tedavi önemli narin kumlu çimerlikleri Azerbaycan\'ın zengin turizm potansialinin önemli bir parçasıdır.
Azerbaycan\'ın flora alemi kendisinin berraklığı ve rengarenk çeşitleri ile buraya teşrif buyuran turistleri kendine hayran bırakmıştır. Ülkede yetişen yaklaşık 4500 çeşit çiçekli bitkiler 125 destede, 920 cinste birleşiyor. Türlerin toplam sayısına göre, Azerbaycan\'ın florası Kafkasya\'nın diğer cumhuriyetlerine oranla hayli zengindir. Arazide rastlanan bitki türleri Kafkasya\'da yetişen bitki türlerinin genel miktarının% 66 oranını teşkil eder. Son 13 milyon senede dünyada yaşanan toprak ve iklim değişikliklerine durgunluk getiren Eldar çamı sadece Azerbaycan\'ın doğal ortamında korunup saklanmıştır.
Ülkemizin hayvanlar alemi de, oldukça çeşitlidir. Ülke  erazisnde 97 çeşit memeli, 357 tür kuş, 67 çeşit amfibii ve reptili, 1 çeşit yuvarlakağız, 97 çeşit balık, 15 binden fazla omurgasız hayvan türü bilinmektedir. Azerbaycan Cumhuriyeti Kırmızı kitabı na 108 hayvan türü de dahil olmak üzere 14 çeşit memeli, 36 tür kuş, 13 çeşit amfibi ve reptililer, 5 çeşit balık ve 40 çeşit böcek dahil edilmiştir. Bunlardan puanlı geyik, ceylan, muflon, Kafkasya dağ keçisi, bebir, ayı ve s. doğanın ender incileri gibi özellikle yaygındır.
Azerbaycan\'da 1200 den fazla irili ufaklı nehir akıyor. Dağlardan akan birçok ırmaklar sesli gürültülü büyük şelaleler oluşturur. Dağlık yerlerde ve Arandakı mevcut göller, Azerbaycan toprağının asıl süsü ve bu göllerin en güzeli Gök-Göl ve Maral göldür. Hazar\'ın suları ve ona yakın nehirlerde değerli uzunburun, lasos, altın balık türleri vardır. Ülkede çeşitli kimyasal katkılar içeren maden suyu kaynakları da vardır. Zenginliğine göre Azerbaycan toprağı mineral sular müzesi olarak adlandırılır. Dünyada tanınmış Karlovi Vari sularından hiç de geri kalmayan sıcak ve mineral kaynaklar-Kelbecer şehrinde kiİstisu, Nahçıvan Üzerk Devletindeki  Badamlı, Sirab, Vayxır mineral suları ülkeden çok çok uzaklarda yaygındır.
Bakü yarımadasındaki Surahanı ve Şıh, Deveçi bölgelerinde Galaaltı, Culfa illerinde Turşsu tedavi amaçlı  kullanılan mineral sulardır. Talış dağlarında, Büyük Kafkasya\'nın güney ve kuzeydoğu yamaçlarında ise termal kaynaklar fazladır . Doğal çamurlar 100 yılı aşkın bir süredir, dayanıklılık-hareket aparatı, sinir sistemi ve diğer hastalıkların tedavisi için etkili şekilde kullanılır. Bunların arasında, Naftalan tedavileri petrolü özel bir yer tutmaktadır.
Azerbaycan\'ı güneşli ülke adlandırıyorlar ve bu da tesadüfi değildir. Sene  içinde güneşli günlerin sayısına göre ülke İtalya, İspanya ve Yunanistan\'la mukayese edilebilir. Azerbaycan arazisi boyu 825 km uzanan Hazar\'ın deniz kıyılarının tümünün tatil bölgesine dönüşmesi için her türlü ön koşullar mevcuttur. Hazar Denizi\'nin flora ve faunası ender türlerle zengindir. Öyle ki, diğer balıklardan farklı olan nerekimilerin(balık türüdür) yüzde 90nı bu denizde toplanmıştır
Abşeron yarımadasının Bakü çevresindeki dünyada eşsiz kumsal çimerlikleri turistler arasında geniş ün kazanmıştır. Aynı zamanda ülkenin kuzeydoğu kıyısında, Yalama-Kütahya bölgesi çimerlikleri (Bakü\'den 220 km uzakta) doğrudan sahil Yakası\'ndaki biten enli yapraklı ormanlar kendisinin sertliği ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Ülkemizde plaj sezonu Eylül sonuna kadar devam ediyor. Yazın suyun sıcaklığı +24 +26 C\'ye ulaşıyor.
Ülkemiz  turizmin her alanında gelişmesi için daha kullanışlı bir yerdir Azerbaycan halkının samimiyeti, geleneksel misafirseverliğidir.
Azerbaycan zengin tarihe ve eski kültüre sahip ülkedir. Ülkemizin topraklarında 6 binden fazla tarihi mimari anıtlar mevcuttur. Onların çoğu Azerbaycan topraklarından geçen Büyük İpek Yolu boyunca eski kervan yollarının üzerinde yerleşmiştir ve halen de herkesi kendisine hayran bırakıyor . Bu abidelere örnek olarak, ilkel insanların Kobustan mağaralarındakı (Bakü\'den 60 km batısında) kayaüstü resmlerini, İslam\'a kadarki dönemin tören yapıları-ateşe tapma tapınaklarını, kulelerini, dağların zirvesindeki Arnavut kilselelerini ve ibadethaneleri, muhteşem kale duvarlarını ve özenle ayrıca geniş Karvansarayları, İslam kültürü döneminin büyük saraylarını, Memorial ayin ve diğer yapıları gösterilebilir. Ortaçağ döneminin Memorial yapıları İpek Yolu marşutunda magberelerle temsil edilmiştir. Bu dönem önemli anıtları bile gruplaştıra biliriz.

Veng baş kilisesi 
Tipi: Mimarlık 
Yüzyıl: XI yüzyıl 
Bulunduğu adres: Yukarı Çaykent köyü 
Kayıt  numarası: 5011 
Şehir: Şemkir şehri 

Hamam 
Tipi: Mimarlık 
Yüzyıl: 1910 yılı 
Bulunduğu adres: Şahağac köyü 
Kayıt numarası: 4126 
Şehir: Astara şehri 


Babaratma türbesi 
Tipi: Arkeolojik 
Yüzyıl: Ortaçağ 
Bulunduğu adres: Babaratma köyünün yakınlarında 
Kayıt numarası: 6038 
Şehir: Şeki şehri 

Sekiz türbe 
Tipi: Mimarlık 
Yüzyıl: XIX yüzyıl 
Bulunduğu adres: Gazgulu köyü 
Kayıt numarası: 5184 
Şehir: Tavus kenti 

Alı Dede türbesi 
Tipi: Mimarlık 
Yüzyıl: XIX yüzyıl 
Bulunduğu adres: Ağdam köyü 
Kayıt numarası: 5195 
Şehir: Tovuz kenti 

Cavanşirin türbesi 
Tipi: Mimarlık 
Yüzyıl: XIV yüzyıl 
Bulunduğu adres: Yazı düzü 
Kayıt numarası: 4706 
Şehir: Gubadlı şehri 

Sultan Baba türbesi 
Tipi: Mimarlık 
Yüzyıl: XIX yüzyıl 
Bulunduğu adres: Zeyve köyü 
Kayıt numarası: 4729 
Şehir: Laçin şehri 

Baba Peyda türbesi 
Tipi: Mimarlık 
Yüzyıl: XVII yy 
Bulunduğu adres: Ordaxal köyü 
Kayıt numarası: 4767 
Şehir: Kars şehri 

Baba Samet türbesi 
Tipi: Mimarlık 
Yüzyıl: Ortaçağ 
Bulunduğu adres: Rüdekenar köyü 
Kayıt numarası: 4905 
Şehir: Masallı şehri 

Zekeriya türbesi 
Tipi: Mimarlık 
Yüzyıl: XVIII yüzyıl 
Bulunduğu adres: Cangemiran köyü 
Kayıt numarası: 4783 
Şehir: Kars şehri 

Balaxanı kalesi 
Tipi: Mimarlık 
Yüzyıl: XIV yüzyıl 
Bulunduğu adres: Balaxanı kasabası 
Kayıt numarası: 129 
Şehir: Bakü, Sabuncu rayonu 

Kale 
Tipi: Arkeolojik 
Yüzyıl: Ortaçağ 
Bulunduğu adres: Cebanı köyünden güneybatıda 
Kayıt numarası: 6027 
Şehir: Şamahı şehri 

Kız Kalesi 
Tipi: Mimarlık 
Yüzyıl: XVIII yüzyıl 
Bulunduğu adres: Düşük Seyfeli köyü 
Kayıt numarası: 5004 
Şehir: Şemkir şehri 

Gaşgatepe kalesi 
Tipi: Mimarlık 
Yüzyıl: XIX yüzyıl 
Bulunduğu adres: Mastex köyü 
Kayıt numarası: 5235 
Şehir: Zagatala şehri 

Peri kalesi 
Tipi: Mimarlık 
Yüzyıl: XV-XVI yüzyıllar 
Bulunduğu adres: Güllük köyü 
Kayıt numarası: 4559 
Şehir: Gax şehri 

Cavanşir kalesi 
Tipi: Mimarlık 
Yüzyıl: XV yüzyıl 
Bulunduğu adres: Şıxlar köyü 
Kayıt numarası: 4595 
Şehir: Gobustan rayonu 

Xudat kalesi 
Tipi: Mimarlık 
Yüzyıl: XVII yy 
Bulunduğu adres: Eski Xudat köyü 
Kayıt numarası: 4681 
Şehir: Gusar şehri 
Kanglı kalesi 

Kızıl kale 
Tipi: Arkeolojik 
Yüzyıl: Son tunç-ilk demir dönemi 
Bulunduğu adres: Çavdar köyü 
Kayıt numarası: 938 
Şehir: Celilabad şehri 

Köroğlu Kalesi 
Tipi: Arkeolojik 
Yüzyıl: Son tunç-ilk demir dönemi 
Bulunduğu adres: Galakend köyü 
Kayıt numarası: 1030 
Şehir: Gedebey şehri 

Eski kale 
Tipi: Mimarlık 
Yüzyıl: X-XIV yüzyıllar 
Bulunduğu adres: Nahçıvan şehri 
Kayıt numarası: 395 
Şehir: Nahçıvan şehri 

Gence Kalesi ve duvarları 
Tipi: Mimarlık 
Yüzyıl: XV-XVI yüzyıllar 
Bulunduğu adres: Gence nehrinin sağ sahili 
Kayıt numarası: 181 * 
Şehir: Gence şehriOxunub: 32414