Ana Sayfa    » TURİZM    » Turizm bölgeleri   

Agstafa şehri

  

align=
Bakü ile mesafesi: 461 km
Taşıt: Bakü - Agstafa otobüsleri - 10 saat; Bakü - Kazah, Bakü - Agstafa, Bakü - Tiflis trenleri - 11 saat.
İlçe topraklarında çok sayıda arkeolojik ve tarihi anıtlar var. Onların arasında Aşağı Göyçeli köyündeki Töyretepe adlı, tunç devrine ait insan barınağı ve Dağ Kesemen köyünde tunç döneminin sonu - demir döneminin öncesine ait Çobandaşlı adlı yer dünya önemli anıtlar arasına yer almaktadir.
Bu tür anitlara bölgenin başka yerlerinde de rastlanmaktadır. Köçesger köyünün yakınlarında Molla Nağı tepesi (taş devri), tunç ve demir devirlerine ait Durnatepe, Böyüktepe, Tümör Guzeyi Piri ve ortaçağa ait Haça Dağ Piri adlı anıtlar yer almaktadir, Agstafa şehrinin yakınlarında tunç ve demir devirlerine ait Cantepe, Yastıtpe eski yerleşim yerlerinin var oldugunu, ayrica Tatlı, Yukarı Göyçeli, Hesensu, Aşağı Göyçeli köylerini de belirtmemiz gerekmektedir.
Arkeolojik kazılarda ,bu arazide bulunmuş Küpeler, kolyeler, kâseler, vazolar, çeşitli ev eşyaları yerel Etnoarkeoloji müzesinde saklanıyor. Mimarlık anıtları özel ilgi çekmektedir: XVII yüzyıla ait kule, Sınır Kesemen köyünde XIX yüzyıla ait camiler, Kolxelfeli, Garahesen, Dağ Kesemen ve başka köylerde XIX yüzyılda inşa edilmiş camiler vb
Agstafa şehrinde turistlerin yerleştirilmesi için 2 hotel tesis edilmiştir
Oxunub: 22637