Ana Sayfa    » TURİZM    » Turizm bölgeleri    » Guba şehri   

Guba şehri

  

align=
Bakü ile mesafesi: 168 km
Taşıt: Bakü - Guba otobüsleri
Gubada şifalı yerler fazladır: Balbulag, Kızbenbevşe, Geçreş derinliği 400-600 metreye ulaşan Tengealtı kanyonu, Afurca nehrinin yakınlarında yüksekliği 75-80 metreye ulaşan büyük şelale vb Pirbenövşe şelalesi de bu bölgededir. Şehirdeki doğa harikalarından biri de suyun etkisi ile kayadan yonularak Minare biçimi almış figürdür. İlçe topraklarında iki yapay göl mevcuttur. Zengin floraya ve faunaya sahip olan bu ilçede hayvan ve balık avı için güzüel ortam vardır.
Ülkenin tarım merkezlerinden biri olan Guba bölgesi kendisinin ünlü elma bağları ile tanınıyor.
Gubada Haçınçay kıyılarında kükürdlü su çeşmeleri bulunmaktadır. Buradaki dar yerin tekinden çıkan kaynar sular tedavi amaçlıdır.
Guba bölgesinde 70-e yakın doğa abidesi mevcuttur. Bunlardan «Gelin kayası», «Altın kaya», «Gülcahan taşı», «Hatadere», «Cafer deresi», «Nine-huy» deresi, «Han çeşmesi», «Taş gelinler», «Ağaçta ev», «Ateşgah» , «Haltan suyu», «Haşı sıcak suyu», «Sona çeşmeyi», «Kırkbulağ», «Han çınar», «Yol bekçisi», Pirit çökekliyi, Meşe ormanı, Kızılağac ormanı vb gibi doğa harikalarını örnek göstere biliriz. Çayların mecralarında kol dikeni, sumak ve diğer kol bitkileri yetişiyor. Akbaş kartallar ise Azerbaycan\'ın Kırmızı kitabına ilave edilmişdir.
Geçen yüzyılın 60\'lı yıllarında Utug köyünün çevresinde bulunmuş para sikkeleri XII-XIII yüzyıllarda çıkarıldı. Bu paralar Şirvanşahların iktidarda olduğu döneme aittir. Utugda XIX birkaç bina, aynı zamanda, kendine özgü mimariye ve süse sahip olan cami ve birkaç yerleşim evi korunup saklanıyor.
Hınalık köyünde ateşetapanlar tapınağı (IX yüzyıl), Ağbil köyündeki sekiz makbere (XVI yy), yerli halk arasında kutsal sayılan Pirbenövşe ziyaretgahı turistlerin ilgisini çekiyor.
Bölgenin idari merkezi - Guba kenti Büyük Kafkas serisine ait Şahdağın kuzeydoğu yamaçlarında, deniz seviyesinden 600 metre yükseklikte, Gudyalçay kıyısında yer alır.
Bölgenin arazisinde, dağlar koynunda bulunan Hınalık kendi benzersiz özelliklere sahiptir. Bu köy rayon merkezinden 65 km mesafede, deniz seviyesinden 2500 metre yükseklikte bulunuyor. 380 evden oluşan Hinalık 3000 kişi yaşıyor. Köyün nüfusu ayrıca bir etnografik grup oluşturuyor. Onların kendi dilleri vardır, dünyanın hiçbir yerinde onlardan başka hiç kimse bu dilde konuşmuyor. Hınalıklar kendi dilleri gibi, eski örf ve adetlerine de koruyorlar. Hınalık Guba bölgesinin çehresini oluşturan en ilginç bileşenlerden biridir.
Guba şehrinde hotel ve çok sayıda dinlenme evleri var.
Oxunub: 138906