Ana Sayfa    » TURİZM    » Turizm bölgeleri    » Gebele şehri   

Gebele şehri

  

align=
Bakü ile mesafesi: 225 km
Yüzölçümü: 1548,6 km2
Nüfusu: 86300 kişi
Taşıt: Bakü-Gebele otobüsleri
Gebele şehrinin en ünlü tarihi-kültürel abidesi - MS I yüzyılına ait yazılı kaynaklarda (Pliniy vb) adı geçen eski Gebele şehridir. 1800 yıldan fazla görülmüş Gebele şehri 600 yıl boyunca Kafkasya Albanyası devletinin başkenti olmuştur. Eski şehrin yıkıntıları şehir merkezinden 15 km mesafede, Karaçay ve Covurlu nehrinin arasındaki bölgede yer alıyor.
Gebele şehrinde tütün, buğday ve arpa yetiştiriliyor bunun yanısıra koza besleniliyor. Gebele şehri Demiraparançayın sağ kıyısında yerleşiyor. Tikanlıçay, Gumçay, Demiraparançay ve Vendam nehirleri bu araziden akıyor.
Ceviz ve kestane ormanları ile zengin olan Gebele şehrinin çevresinde çok maden suyu çeşmeleri ve temiz su kaynakları mevcuttur. Dağların eteğinde deniz seviyesinden 1000 m yükseklikte bulunan kestane ormanı bu bölgenin zenginliklerindendir. Buradaki ağaçların her birinin ortalama yaşı 500 yılı aşkındır. Bu ağaçlardan bazıları devlet tarafından muhafaza edilen ağaçların listesine dahil edildi.
İLçede yüzlerce tarihi ve kültürel abideler vardır: 
Emili köyünde IV-VIII yüzyıllara ait Arnavut tapınağı, Bum köyünde XIX yüzyıla ait cami, Bayramkoxa köyünde IX-XIV yüzyıllara ait Ustacan Kalesi, sefili köyünde XVII yüzyıla ait megbere, Hemzeli köyünde XVI yüzyıla ait Şıxbaba piri, Komrad dağının zirvesindeki Komrad piri, Nic köyünde Hacı Garip camii ve XIX yüzyılda yaşamış olduğu ev yer almaktadır. Bolu Bey\'in yaşadığı ev,. Hezre köyünde Şeyh Bedreddin ve Şeyh Mansur megbereleri XV yüzyıla ait ediliyor.
Nic köyünün yakınlarında Yalovlu dağda milattan önce III-I yüzyıllarda insan meskenleri mevcuttur. Bu bölgede demir bıçaklar, hancerler, kılıçlar, tunçtan yapılmış yüzükler, altın küpeler, değirmen taşları ve başka eşyalar tespit edildi. Azerbaycan\'ın kuzey bölgesinde dağlık ve Aran bölgelerde aynı döneme ait arkeolojik kültüre bilimde Yaloylu kültürü denir.
Gebele şehrinde savunma Harekât eski kule (IX-XI yüzyıllar), XVIII yüzyıla ait olan cami, İmam Baba megberesi (XVIII-XIX yüzyıllar), Cuma Camii, aynı zamanda büyük tarihi-etnoloji müzesi vardır. Turistlere hizmet eden «Dağ Turizm Tabanı» gezileri, ormanda konaklama ve av düzenlenmesi ile uğraşılıyor. 
İlçede tatil bölgeleri, hoteller mevcuttur.
Oxunub: 78873