Ana Sayfa    » TURİZM    » Turizm eğitimi   

Turizm eğitimi

  

Azerbaycan Turizm Universitesi

Azerbaycan Turizm Universitesi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev\'in 2006 25 Ağustos tarihli 925 sayılı belgesinin Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu 2006 13 Şubat tarihli 45 sayılı kararı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde oluşturulmuştur.
2006 yılının Eylül ayında bir fakülte - Turizm Çalışma Düzeni ve yönetimi Fakültesi ile faaliyete başlamıştır. Üniversitede de şu anda yedi Anadal - Turizm biznesinin düzenlenmesi ve teknolojisi, Turizmde yönetim ve pazarlama, Turizmde bilgi teknolojileri, Sosyal dersler, Turizmin dilbilimsel teminatı, Ekonomi ve ingils dili, olusmaktadir. Anadallarla yanisira Araştırma ve Kalkınma Merkezi, Uluslararası ilişkiler ve projeler bölümü, Kütüphane Bilgi İşlem Merkezi faaliyet göstermektedir. 
ATU-de 1314 den fazla öğrenci Azerbaycan, Rus ve İngiliz dillerinde eğitim alıyor. Günümüzde ATU-de eğitim aşağıdaki 11 bölüm üzere yapılır:

Turizm ve hotelcilik
İşletme
Pazarlama
Muzeyşünaslıg, arşivcilik ve anıtların korunması
Bölgeşünaslıg (Kafkasya bölgesi, Azerbaycan üzere)
Rehber-çevirmen
Spor, ekstrimal ve dağ turizmi(izcilik)
Ulaşım servisi (ulaşım türleri üzere hizmet)
Sosyal görevler
Uluslararası İlişkiler
Gıda Mühendisliği

Bir eğitim alanı gibi misyonu ülkemizde turizmin gelişmesi için uzmanların hazırlanması, öğrencilerinin vatandaş olarak yetişmesi olan ATU faaliyet gösterdiği kısa zaman içinde bir çok başarılara imza atmıştır. 
TGDK-nın 2007 yılı için Azerbaycan\'ın yuksek egitim okullarının oranı sıralamasında ATU ulke  üzere üçüncü yere, 2008 yılının rakamlarına göre 7 nci yere, 2009 yılının istATUklerine göre ise 5. yere layık görülmüştür. Azerbaycan Turizm Enstitüsü kurulduğu günden eğitimin teşkilini Boloniya süreci standartları temelinde kurmuştur. Çeşitli hizmet alanlarına uygun nitelikli uzmanların hazırlanması yönünde kısa süreli kursların düzenlenmesi, turizm işletmelerini kurumsal, konsultATUv ve bilimsel Metodik destekler gösterilmesi, ATU öğrencilerinin eğitim programlarına uygun olarak çeşitli turizm obyektlerinde öyküler ve üretim deneyimi düzenlenmesi yönünde çalışmalar yapılıyor.
ATU kendisinin uluslararası ilişkiler kurulmasına ve geliştirilmesine özel önem verir. 4 Temmuz 2007 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti\'nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ATU ile Avusturya\'nın Krems Tatbiki Bilimler Üniversitesi arasında Turizm eğitimi alanında uluslararası işbirliği anlaşması ve Akademik Anlaşma koşullarına göre I kursun sonunda IELTS programı üzere 6 baldan yukarı sonuç gösteren öğrenciler 4 yıllık lisans eğitimi süresinin sonunda hem ATU-nin, hem de Krems Tatbiki Bilimler Üniversitesi diplomalarını elde edeceklerdir. İki diploma almış öğrenciler IMC Üniversitesi master ogrencisi  olmak şansı ile beraber dünyanın herhangi ülkesinde is bulabilme  imkanı elde ediyorlar. ATU aynı zamanda Avrupa Birliği\'nin Erasmus Mundus Dış İşbirliği Penceresi programının başarılılarındandır. Program dahilindeATU Yunanistan, Fransa, Letonya, Bulgaristan, İtalya, Portekiz ve Niderlandın on altı eğitim alanı ile takas programı hayata geçiriyor.
Azerbaycan Turizm Enstitüsü eğitimle birlikte turizm alanının tatbikine de özel dikkat ayırıyor. 2007 yılında BMTİP-in Yurtiçinden turizmin gelişmesine yardım etmekle Azerbaycan Cumhuriyeti\'nde yoksulluğun azaltılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığına kurumsal Yardım projesi kapsamında oluşturulmuş Araştırma ve Kalkınma Merkezi bu yönde faaliyet gösteriyor. ATU bilimsel ve sosyal faaliyetlerinde genç olduğu kadar da aktiftir. İster ülke, isterse de uluslararası düzeyde birçok toplantı katılımcısı ve organizatörü olmuştur. Öğrencilerin aktif öğrenci hayatı yaşaması için her türlü ortam yaratılmıştır. Oxunub: 113534