Ana Sayfa    » TURİZM    » Turizmle projeleri ve etkinlikler   

Turizmle projeleri ve etkinlikler

  

Azerbaycan\'da turizm alanında devlet politikasını hayata geçiren Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ülkenin mevcut turizm potansialinin uluslararası alanda tanınması, turistlerin Azerbaycan\'a birçok seferlerinin düzenlenmesi, turizmin çeşitli türlerinin geliştirilmesi, modern turizm altyapısının oluşturulması ve s. alanlarda amaçlı planlar gerçekleştirilmektedir. 
Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı H. Aliyev tarafından kabul edilen Azerbaycan Cumhuriyeti\'nde turizmin gelişmesine dair 2002-2005 yılları için» Devlet Programının uyarınca, turizm alanında uluslararası standartlara uygun hoteler inşa edilmiş, ülkeye bir takım önemli uluslararası yatırım şirketleri dahil edilmiştir. Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen ihaleye kazanan  «Caspian Group Consalting» şirketinin uzmanları tarafından ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı\'ndan ayrılan kaynağa göre hazırlanan turizmin uzun vadeli gelişimine dair master planın ve Türkiye\'den davet edilen uzmanların görüş, önerileri doğrultusunda Bakanlığın çalışanları tarafından turizm alanı üzere  hazırlığının iyileştirilmesi, yatak yerlerinin sayısının artırılması, turizmin çeşitli türlerinin geliştirilmesi, ayrıca turizmin gelişmesinin yeni aşamasına  Azerbaycan Cumhuriyeti\'nde Turizmin İnkişafına dair 2008-2016 yılları için Devlet Programı» hazırlanmıştır. Ayrıca, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının vermiş olduğu kararın talebine uygun olarak «Turizm ve rekreasiya bölgelerinin örnek Esasnamesi» hazırlanmıştır. 
Bu süre içinde turizm gösteri nesnesi olarak kullanılması isabetli olarak yapılan bir takım tarihi-kültürel anıtları restore edilmiş ve turistlerin kullanimina sunulmuştur. 
Her yıl Azerbaycan\'da 27-Eylül «Dünya Turizm Günü olarak kutlanıyor. Aynı gün düzenlenen etkinlikler çəriçivesində ayrıca, her yıl çeşitli konularda - turizm alanında mevcut sorunlar ve çözüm yollarının tartışma, turizm alanında hizmet seviyesinin iyileştirilmesi, turizm altyapısının oluşturulması ve s. konusunda «Ülke  İç Turizm Konferansları da yapılır. Ayrıca, bu süre içinde turizm şirketleri, turist servisi uzmanlarının katılımıyla İç Turizm Fuarı de yapılmıştır. 
Aynı zamanda, ülkenin turizm potansialinin uluslararası alanda tanınması amacıyla Almanya ve Avusturya turizm şirketleri ve kitle iletişim araçlarından oluşan temsilciler için info-turlar düzenlenmiştir. Bununla birlikte, Azerbaycan\'da faaliyet gösteren turizm şirketleri ve basın araçlarından oluşan temsilciler için Sinop, Zakatala ve Lerik şehirlerine info - turlar düzenlenmiştir. Bölgelere düzenlenen info - turların sonucu, turist şirketleri ile hoteler arasında işbirliğinin kurulması ve anlaşmaların bağlanması sağlanmıştır. 
Turistlere gösterilen hizmetin kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla Bakü\'de ve bölgelerde faaliyet gösteren turizm hizmeti alanlarında çalışan temsilciler için düzenli olarak Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı\'ndan davet edilen uzmanlar tarafından yeme içme servisi, hote yönetimi vb konularda eğitim kursları düzenleniyor. 
Kayıt olunanlarla yanısıra, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı H. Aliyev\'in vermiş olduğu karar ile onaylanmış Azerbaycan Cumhuriyeti\'nde Yoksulluğun azaltılması ve Ekonomik Kalkınma Devlet Programı (2003-2005 yılları) nın talepleri çerçevesinde Bakü, Kütahya, Sinop, Şamahı, Şeki, Lenkeran, ayrıca Dünya Bankası\'nın mali sermayesi hesabına Lahicda turistlere bilgilerin erdirilmesi amacıyla «Turizm Bilgi Merkezleri» faaliyete başlamıştır. Yukarıda söz konusu bilgi merkezleri ile birlikte Apşeron yarımadasında dinlenen turistlere turizm hizmetleri hakkında dolgun bilgi ulaştırılması amacıyla Zuğulba kasabasında bulunan Gençlik uluslararası dinlenme merkezinde sezonu «Turizm Bilgi Merkezi» faaliyete başlamıştır. 
Yeni uluslararası turist güzergahları oluşturulması çerçevesinde XIX yüzyılın başlarında Cumhuriyetimizin Hanlar, Tovuz, Şemkir, Agstafa bölgelerinde mesken edinmiş ve Azerbaycan\'ın tarihinde, kültüründe derin iz bırakmış Almanların yaşadığı bölgelerde kültürel turizm güzergahının oluşturulması, Alman yerleşim meskenlerine ait anıtların restorasyonu, teşhir nesnesi gibi bu bölgede bulunan tarihi - Kültürel Varlıklarının restorasyonu ve turizm altyapısının oluşturulması amacıyla Azerbaycan\'da Alman yerleşim meskenleri adlı projesi için önlemler gerçekleştirilmektedir. Söz konusu proje kapsamında Almanya\'yı GTZ örgütü ile beraber Gencebasar bölgesinin turizm gelişim planının hazırlanması öngörülüyor. Bu güzergahla yanısıra, milli manevi değerlerin korunması ve halkımıza ulaştırılması ayrıca yeni turizm güzergahlarının oluşturulması çerçevesinde «Gemikaya kültürel turizm güzergahı nun, Avrupa Konseyi Kiev girişimi çerçevesinde gerçekleştirilmesi öngörülen «Aleksandr Düma Kafkasya\'da» ve «Şarap Yolları adlı güzergahların projesi geliştirilmiştir . 
Azerbaycan\'ın uygun coğrafi konumunu göz önünde bulundurarak, «İpek Yolu olarak birçok tarihi yolların ülkemizin topraklarından geçmesi, bu günde batıdan-doğuya, kuzeyden-güneye götüren turizm güzergahları Azerbaycan da yer alıyor. Geçtiğimiz senelerde, İstanbul\'dan başlayıp Pekin\'de biten «İpek Yolunda Bisiklet Turu» projesini özellikle belirtmemiz gerekiyor, Rusya\'dan başlayıp Hindistan\'da biten «XV yüzyıl seyyahı Afanasi Nikitinin izleri ile adlı turizm güzergahı projelerinin Azerbaycan topraklarından geçmesi ülkemizin mevcut turizm potansialinin uluslararası alanda bilinmesi açısından geniş hal almiştır . 
Ülke içinde önlemler çerçevesinde 2004 yılında InWent  ve gelişmeye dair uluslararası Birliği tarafından, Güney Kafkasya\'da Korumalı bölgeler ve turizmin gelişmesine ilişkin «Bölgesel gelişme, konservasiya ve sınır işbirliğinin deneyimi » konusunda seminer düzenlenmiştir. Seminere turist şirketleri, sivil toplum örgütünün temsilcileri katılmıştır. 
Bununla birlikte 2004 yılında Milli Mirasın Korunması projesi kapsamında Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti\'nde çalışan turizm endüstrisinin temsilcileri için uluslararası örgütlerle ortak eğitim kursları geçirilmiş ve şubenin çalışanları orada konferanslar yapmışlardır. 
Azerbaycan\'da ilk kez 2003 yılında 26 Eylül tarihinde 1. Turizm Filmleri Festivali düzenlenmiştir. Tedbire ilişkin çalışmalar hakkında bilgi vermek için basın katılımıyla basın toplantısı düzenledi  ve kamu ve özel kuruluşların yöneticilerinin, yabancı konukların katılımı ile gerçekleştirilen festivalde turizmle bğlı hazırlanmış 70 den fazla iş sunulmuştur. 
Yukarıda olunanlarla beraber, her yıl yaz turizm sezonu öncesi, turizm potansiali geniş olan bölgelerde faaliyet gösteren turizm hizmeti tesislerinin hazırlık seviyesinin öğrenilmesi, yol infrastrukuturunun durumunun çözümlenmesi ayrıca diğer sorunların çözümü doğrultusunda ilgili  yardımın gösterilmesi amacıyla Bakanlığın çalışanları 30 ile görevlendiriliyorlar . 
Turizm alanında işbirliği hakkında Hükümetlerarası Sözleşmeler çerçevesinde belirli çalışmalar yapılmıştır. Öyle ki, son 5 yıl içinde Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti ile Moldova Cumhuriyeti, Beyaz Rusya Cumhuriyeti, Katar Devleti, Yunanistan Cumhuriyeti, Kazakistan Cumhuriyeti, Ürdün Haşimiyyə Krallığı, Fransa Cumhuriyeti, Tacikistan Cumhuriyeti, Mısır Arap Devleti ve Litvanya Cumhuriyeti arasında turizm alanında işbirliği anlaşmaları yapılmıştır. Şu anda Azerbaycan Cumhuriyeti ile 26 ülke (Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan Krallığı, Avusturya Cumhuriyeti, Büyük Britanya, İsrail, İran, Bəhreyn, Umman Sultanlığı, Macaristan, Kore, İsviçre, Japonya, Endonezya, Brunei Krallığı, Malezya, San Marino, Marakeş, Arjantin, Meksika, Makedonya, İsveç, Filipinler, Küba ve Hırvatistan) arasında turizm alanında işbirliği konusunda anlaşma projeleri hazırlanmıştır. 
Dünya Turizm Örgütü (BMÜTT) turizm alanında çok taraflı işbirliği için en önemli kuruluşlardan biridir. BMÜTT-nin temel amacı uluslararası barışın, karşılıklı anlayışı, ekonomik gelişmenin sağlanmasında önemli etken olan turizmi geliştirmektir. BMÜTT-na 2001 yılının eylül ayında katılan Azerbaycan Cumhuriyeti şimdiye Örgüt tarafından düzenlenen bir çok toplantılarda, aynı zamanda Genel asamble, Avrupa üzere Komisyon toplantılarında, eğitim kurslarında ve seminerlere katılmıştır. Ayrıca BMÜTT-nin etkinliği hükümetlere turizm konularında bir takım tavsiyeler vermekten ve teknik destek göstermekten oluşur. Bu amaçla 2002 yılında BMÜTT tarafından Azerbaycan\'a teknik misyon gönderilmiştir. Örgütün uzmanı Azerbaycan\'ın turizm potansialini öğrenerek tahlil etmiş ve bununla ilgili gerekli rapor hazırlanmış ve tavsiyelerde bulunmuştur. BMÜTT-nin hattı ile 2003 ve 2007 yılının Nisan aylarında Bakü\'de seminerler düzenlenmiştir. Seminerlere turizm şirketlerinin, hotelerin, Kültür ve Turizm Bakanlığı\'nın bölge Kültür ve Turizm şubelerinin, üniversitelerin temsilcileri katıldı. İslam dünyası ile kültür ve turizm alanlarında çok taraflı işbirliği ilişkileri üst düzeyde gelişmektedir. Bu işbirliği hem İslam Konferansı Örgütü, hem de onun özel kuruluşlar olan İSESKO, IRCICA, SESRTCİC, İslam Teknolojisi Üniversitesi vb örgütler çerçevesinde yapılır. 2006 yılının 9-12 Eylül tarihlerinde ülke İKT üye devletlerinin Turizm Bakanlarının V Konferansı\'na ev sahipliği yapmıştır. 
Cumhuriyetin turizm olanaklarını genişletmek amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı «Turistler için bilgi» Ajanda, Azerbaycan açıkça seti, «Azerbaycan\'ın hoteleri», «Azerbaycan\'ın tarihi ve mimari anıtları», «Bakü\'nün tiyatro ve müzeleri» bukletləri, Azerbaycan ve Bakü »fotoalbümlerı,« İpek Yolu , Halıcılık »defterleri, Azerbaycan\'ın, Şuşanın ve Karabağ\'ın turist haritaları,« Azerbaycan\'a Hoşgeldiniz »CD diski ve DVD formatı 10-20 dakikalık filmler hazzırlamışdır. Belirtilen yayınlar, CD ve DVD\'ler Azerbaycan, İngiliz, Alman, Arap, Japon, ve Rus dillerinde yapılmıştır 
2002 yılından itibaren yılda altı kez Turkey Review» dergisi Rus ve İngiliz dillerinde yayın yapılıyor. Ülkemizde turizm alanında yapılan çalışmalar hakkında ayda bir kez yayınlanan ATN» gazetesinde bilgiler çıkmaktadır. Adı geçen reklam-çap ürünleri Uluslararası turizm sergilerinde sergi katılımcılarına ve ziyaretçilere, cumhuriyetimizin yabancı ülkelerdeki büyükelçilik ve temsilciliklere iletiliyor. Cumhuriyetimizin turizm potansialini yansıtan reklamlar yabancı ülkelerde yayınlanan turizm içerikli dergilerde yerleştirilir («ABTA», «Travel IQ», «Faints and Projects», «TTG Russia», «Travel Unravelled», «Qde otdıxatğ», «otdixa v Rossii» ve World Travel Guide»). 
2002 yılının Nisan ayından başlayarak her yıl «AITF» Uluslararası turizm fuarı Bakü\'de gerçekleştirilmiştir. Bu sergide yer alan yabancı ülkelerin turizm şirketlerinin sayısı seneden seneye artıyor. Eğer 2002 yılında 5 ülkeden 26 şirket katılıyordusa, 2007 yılında ülke sayısı 18\'e şirketlerin sayısı ise 60\'a ulaşmıştır. 
Son 5 yıl içinde sergilərin coğrafyası genişlemiş ve yer edilen sergilərin sayısı 19\'a ulaşmıştır: Londra, New York, Moskova, Berlin, Pekin, Milan, Madrid, Deli, Viyana, Mumbai, İstanbul, Tokyo, El-Kuveyt, Dubai, Kiev , Tiflis, Bəhreyn, Taşkent, maxackala şehirlerinde yapılan Uluslararası turizm sergileridir. 
2005 yılından başlayarak ünlü yabancı televizyon kanallarında cumhuriyetin turizm potansialini yansıtan reklamlar  yayımlanır. «CNN» televizyon kanalı vasıtası ile 6 ay, «Euronews» televizyon kanalı vasıtası ile 3 ay süreyle bu reklamlar yayımlanmıştır. 2007 yılından itibaren ise «National Geographic», «Travel Channel», «CNN», «Euronews» televizyon kanallarının temsilcileri ile reklamın sürekli olarak yayımlanması ile ilgili görüşmeler yapılıyor. Ayrıca «Austrian Airlines» «British Airways» «AZAL» aviaşirkətlərinə ait uçaklarının borda jurnalarında ve ekranlarında reklamları yerleştirilmiştir. 
Yapılan bu çalışmalar sonucunda ülkemize gelen turistlerin sayısının seneden seneye artması bekleniliyor. 
1999 yılında Milli Meclis\'te Turizm hakkında yasa kabul edildi. 27 Temmuz 1999 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Turizm hakkında Azerbaycan Cumhuriyeti Kanununun uygulanması hakkında karar imzaladı. Bu yasa Azerbaycan Cumhuriyeti\'nde turizm sektörünün hukuki yönünün sağlanması üzere devlet politikası ilkelerini, turizm faaliyetlerinin  tespit, turizm alanındaki ilişkileri ayarlayarak, sosyal-ekonomik gelişmeyi sağlayan araçlardan biri olarak turizm kaynaklarının verimli kullanılması kurallarını tespit etti. 
2001 yılının eylül ayının 25\'inde Güney Kore Cumhuriyeti\'nin başkenti Seul kentinde Dünya Turizm Örgütü\'nün (ÜTT) XIV Genel Asamblesi\'nin Azerbaycan Cumhuriyeti bu uluslararası turist örgütüne üye oldu. Bu ise, Müslümanlardan gelen, ülkede turizm faaliyeti üzere tavsiyeler ve pratik yardım yapılmasına olanak yarattı. 
2001 yılında ilk defa olarak Azerbaycan\'ı tam genişliği ile tanıtan  Welcome to Turkey adlı özel disk hazırlandı ve ÜTT Milletler Genel Kurulu\'na sunuldu. Bununla birlikte, diskin Turizm in Turkey adlı web sayfası oluşturuldu. 2002 yılında ilk kez Bakü\'de yabancı ülkelerin turizm şirketlerinin katılımıyla Uluslararası Turizm Fuarı yapıldı ve ÜTT-nin desteğini kazandı. 
Ülkede turizmi geliştirmek ve turizm kaynaklarının verimli kullanmak amacıyla ülke Cumhurbaşkanının 2002 senesi 27 Ağustos tarihli yasa ile Azerbaycan Cumhuriyeti\'nde 2002 2005 yılları arasında turizmin gelişmesine dair Devlet Programı tasdik olundu. 
2006 yılının 9-12 Eylül tarihlerinde Azerbaycan\'da İKT üye devletlerinin Turizm Bakanlarının V Konferansı yapılmıştır. Konferansta Turizmin gelişmesi üzere getname, ayrıca Bakü Deklarasyonu kabul edilmiştir. 
Azerbaycan 2006-2008 yılları arasında Turizm Bakanlarının İslam Konferansı\'nda başkanlık etme hakkını elde etmiştir. 
21-22 Haziran 2007 tarihlerinde Bakü\'de İKT-na üye olan ülkelerin ekonomisinde turizmin rolü başlıklı uluslararası bilimsel pratik konferans düzenlenmiştir. 
Hazırda Azerbaycan turizmi yükselen çizgi üzere gelişmektedir. 2008 yılında Azerbaycan\'a gelen turistlerin sayısı bir milyon üç yüz bin kişiyi geçiyor. 2009 yılının Nisan ayında Bakü\'de Haydar Aliyev adına Spor ve Konser sarayında artık 8. kez Uluslararası Turizm Fuarı düzenlendi. Fuarda 20 ülkeden 78 turizm katılımcı şirketleri yer almıştır. 
Dünya ülkelerindeki gibi, her yıl Azerbaycan\'da da 27-Eylül «Dünya Turizm Günü olarak kutlanıyor. Oxunub: 26185