Ana Sayfa    » TURİZM    » Turizm bölgeleri    » Şamahı şehri   

Şamahı şehri

  

align=
Bakü ile arasındaki mesafe 135 km
Yolcu taşıma araçları: Bakü – Şamahı araçları
Şamahı Şirvan’ın merkezidir. Şamahı şehri 6. yüzyılda Şirvanşahlar devletinin başkentiydi. 
Şamahı’da eski dönemlerde meydana gelmiş ilginç olaylarla ilgili ipuçu veren yer adları çok fazladır. Mesela Melhem köyü, yakınındaki mağarada yetişen şifalı bitkilerle ünlü olmuştur.
Kadim Azerbaycan şehirleri arasında Şamahı özel yere sahiptir. Şamahı topraklarının doğal yapısı eski dönemden insanların dikkatini çekmiştir. Bu ilçenin kendine özgü tabiatı, ılıman iklimi, mineral kaynakları ona güzellik kazandırır. Burada havalar ne çok soğuk ne de çok sıcaktır. Yüksek dağlar koynundaki meşe, fıstık ve gürgen ormanları, göz okşayan çimenleri ve çalılarıyla ilkbahardan sonbahara dek burada mükemmel bir manzara oluşturur. Şamahı’da 50’den fazla türde şifalı bitki yetişir. Ormanların zengin yapısı burada hayvanların ve kuşların yaşaması için çok elverişlidir. Şamahı’nın hayvanat aleminde geyik, yabanı domuz, ayı ve çöl kedileri ağırlıklıdır. Dağlık arazide yazın bir az sıcak, kışta ise ılıman iklim gözlemlenmektedir. Burası ilde 40-80 gün yağışlıdır. Karın örtüsünün ortalama kalınlığı 30-50 sm’dir.
Şamahı yaz ve kış aylarında turistlerin ve doğayla ilgilenenlerin uğrak yeridir. Alpinistlerin çok sevdikleri Babadağ zirvesi de Şamahı sınırları içindedir. Karaçay, Velevleçay ve Girdmançay  kaynağını Babadağ’dan alır.  
Şamahı şehrinden 12 km kuzeydoğuda, 1400 metre rakımda yerleşen Pirgulu kasabasında Nesreddin Tusi  Astrofizik Rasathanesi vardır. Buranın güzel tabiatını muhafıza etmek için 1521 hektar «Pirkulu» korusu  tesis edilmiştir.
Zengin doğaya sahip Şamahı’nın tarihi geçmişi çok eskidir. Şamahı’da çok sayıda arkeolojik ve mimarlık abideleri  vardır: Çifte minareli Cuma Camisi (743 yılı), Şahi Handan türbesi (15. yüzyıl), Pirmerdekan türbesi (13-14. yy.) Gülüstan kalesi (11-12. yy.) harabeleri büyük ilgi çekmektedir.
Şamahı’da otel, turizm tesisleri ve restoranlar faaliyet gösterir.  Oxunub: 123041