Ana Sayfa    » TURİZM    » Turizm bölgeleri    » Zagatala şehri   

Zagatala şehri

  

align=
Bakü ile mesafesi: 372 km
Taşıt: Bakü-Zagatala otobüsü; Bakü-Berde-Balaken treni 
Şehir topraklarının yarısı, özellikle dağlık araziler, ormanlarla kaplıdır. Çevresel turizm için burada iyi bir ortam vardır. Turist patikaları boyunca yaya ve at sırtında seyahat çıkıldığında korukta yaşayan hayvanların ve kuşların neler yaptığını gözlemlemek, fotoğraf ve video çekimleri yapmak mümkündür. Bu güzergahlaarda turistlerin dincelmesi ve gecelemesi için uygun yerler mevcuttur. Zagatala - beynelmilel şehirdir. Burada Azerilerle beraber 20\'den fazla halkın temsilcileri - Avarlar, Lezgiler, tsahurlar, Ruslar, Tatarlar, ingiloylar ve başkaları yaşıyor.
Bölgenin arazisinde çok sayıda tarihi ve kültürel anıtlar vardır. Gözbarahh ve Galal köylerinde HVIII yüzyıla ait camiler, Mazıh köyünde XII yüzyıla ait adban Kalesi ve XVIII yüzyıla ait cami, Kebeloba köyünde HIV yüzyıla ait yapılmış iki anıt, Yukarı Çardahlar köyünde Peri Kalesi, Pasan köyünde XIII yüzyıla ait Arnavut Kalesi, Car köyünde XIV yüzyıla ait Çingözkale kalesi vb mevcuttur
Zagatalanın mevcut iklim koşulları bu şehri dağ-iklimi tatil yerine çevirmeye ortam yarattı. Zagatala kentindeki parkın yanında bulunan eski kale ortaçağ dönemine aittir «Potyomkin» isyancı zırhlı gemisinin denizcileri bu kalede saklanır. 
Şehirde turist kampı, dinlenme merkezleri ve hoteller mevcuttur.Oxunub: 26313