Ana Sayfa    » HEYKELTRAŞLIK    » Heykeltıraşlar    » Celal Karyağdı   

Celal Karyağdı

  

Celal Karyağdı  (1914-2001)

Azerbaycan Ressamlık Okulunda ve Tiflis Ressamlık Akademisinde eğitim almıştır. Tiflis’te dahi Rus şairi Aleksandr Sergeyeviç Puşkin’in yarı kabartma tarzında rölyefini yapmıştır (1937). Onun işleri arasında Şota Rustaveli’nin yarı kabartma rölyefi ve genç İosif Stalin’in heykeli vardır. 
İlk anıtsal heykeli 1939 yılında Samur-Deveçi kanalının civarındaki “Kolhozçu” figürü olmuştur. Bunun dışında şair Vagif’in, Sovyet döneminin ünlü politikacılarından Çaparidzde ve Fioletov’un heykellerinin de müellifi Celal Garyağdı’dır. Onun eserleri arasında “Bisütun Kayasını Yaran Ferhat” yarı kabartma rölyefi, Nizami Gencevi’nin heykeli de vardır. Celal Garyağdı 1950 yılında Azerbaycan Kültür Bakanlığının Lenin heykeli için açtığı müsabakayı kazanmıştır. Onun 11 metrelik çalışması Hükümet Evinin karşısına dikilmiştir.
Celal Garyağdı Bülbül ve Reşid Behbudov, emektar sanat adamı Cahangir Cahangirov, Hurşud Banu Natevan, halk şairi Mirze Elekber Sabir ve bestekâr Niyazi abidelerinin de müellifidir. 
O uzun yıllar A.Azimzade Azerbaycan Devlet Ressamlık Okulunda ders demiştir. 1954 yılında Azerbaycan SSC’nin emektar sanat adamı adını almıştır. 1960 yılında Azerbaycan SSC’nin halk ressamı adını almıştır.Oxunub: 19734