Ana Sayfa    » HEYKELTRAŞLIK    » Heykeltıraşlar    » Hanlar Ahmedov   

Hanlar Ahmedov

  

Hanlar Ahmedov  (1946)

A.Azimzade Azerbaycan Devlet Ressamlık Okulunu ve Rusya’da Ostrovski Ressamlık Enstitünü bitirmiştir. 1968’den itibaren eserleri uluslararası sergilerde yer almıştır. 1975’den SSCB Ressamlar Birliği üyesidir.
Genelde tezgah ve anıtsal heykeltıraşlık alanında çalışan Hanlar Ehmedov brçok anıtsal projelerin müellifidir. Onun eserleri Fransa, Almanya, İran, Polonya, Rusya, Ukrayna, Özbekistan ve diğer ülkelerde sergilenmiştir. Hanlar Ahmedov’un özgün ve ilgi çekici  eserleri birçok müze ve kişisel koleksiyonlarda yer almaktadır.
Hanlar Ahmedov Hocalı soykırımını yansıtan silsile eserlerin de müellifidir. Bu eserler arasında “Nale”, “Ana Yavrusuyla”, “Yanmış Kadın”, “Baba Feryadı” eserlerini örnek gösterebiliriz. “Azatlık Prospekti” metro istasyonunda kabartmalı rölyev eserlerinin müellifidir. Ayrıca metronun girişinde Azerbaycan tarihini yansıtan eserleri vardır.  
1976 yılında Moskova’da gençler ödülüne, 1982 yılında ise SSCB Ziraat Sergisinde bronz madalya almıştır. 1995-96 yıllarında “Humay” ödülünü kazanmıştır. Oxunub: 16676