Ana Sayfa    » HEYKELTRAŞLIK    » Heykeltıraşlar    » Keylihis Yakov   

Keylihis Yakov

  

Keylihis Yakov (1872-1950)

Sovyet dönemi heykeltıraşıdır. Bakü’de ilk abidenin müellifidir. Odessa Ressamlık Okulunu ve St. Petersburg Ressamlık Akademisini bitirmiştir. 
1909 yılında Bakü’de ilk heykeltıraşlık stüdyosunu açmıştır. Burada taş yonma işi öğretilmekteydi. Bu okulun mensupları Azerbaycan bezeme sanatını geliştirmişler. Onların çalışmalarını hazırda 28 Mayıs caddesindeki evlerde ve Sabunçu garının binasında görebiliriz. 
Keylihis’in birçok çalışmalarında o dönemin güncel konularını ele almıştır. Bunlar arasında  “Hamal” yarı kabartması, “Bakı Gavroş’u” büstü vs. bulunmaktadır. 
1912 yılında Keylihis bazı Azerbaycan ressamlarıyla birlikte Bakü Ressamlık Cemiyetini kurmuştur. 1920 yılında onun heykeltıraşlık stüdyosu Sovyet yönetimi tarafından kapatılmıştır. Bu stüdyonun temelinde Azerbaycan Sanayi Enstitüsü, daha sonra Petrol ve Kimya Enstitüsü (bugünkü Azerbaycan Petrol Akademisi) kurulmuştur. 
Keylihis Yakov 30 yıl boyunca bu eğitim kurumunda Heykeltıraşlık Şubesini yönetmiştir. 1920 yılında Keylihis Denizkenarı Park’ta Sergey Kirov’un küçük büstünü yapmıştır. 1922 yılında Mirze Elekber Sabir’in heykelini işlemiştir. Bu heykel İsmailiyye bağındadır (Sabir bağı, Azerbaycan Milli İlimler Akademisinin binasının yanı). Çok az adam bu abidenin Müslüman dünyasında ilk insan heykeli olduğunu bilmez. 1958 yılında bu heykel Celal Garyağdı’nın yaptığı heykelle değiştirilmiştir. 
1939 yılında eşini kaybettikten sonra Yakov Keylihis faal sanat çalışmalarına son vermiştir. 1949 yılında 40 yıllık sanat faaliyeti dolayısıyla “Azerbaycan SSC Emektar Sanat Adamı”  unvanını almıştır. Oxunub: 18500