Ana Sayfa    » HEYKELTRAŞLIK    » Heykeltıraşlar    » Tokay Memmedov   

Tokay Memmedov

  

Tokay Memmedov (1927)

Repin Leningrad Ressamlık Akademisi Heykeltıraşlık Fakültesini bitirmiş ve A.Azimzade Azerbaycan Devlet Ressamlık Okulunda pedagojik faaliyete başlamıştır. 
Tokay Memmedov birçok şairlerin, bilim adamlarının, emekçilerin, devlet adamlarının ve kendi arkadaşlarının büst portrelerini işlemiştir. Azerbaycan heykeltıraşlığında ağaç materyali ilk kez Tokay Memmedov kullanmıştır. O, 1953 yılında ağaçtan Nizami Gencevi’nin portresini yapmıştır. Onun Semed Vurğun, halk ressamı Gezenfer Halıgov, devlet adamı, hekim ve yazar Neriman Nerimanov, uzun ömürlü adam Şireli Müslümov ve diğer portreleri bu türdendir.
Portreler galerisinde aynı zamanda mimar, tunç, alçı materyallerden yüzlerce portre vardır. Üzeyir Hacıbeyov, halk ressamı Rüstem Mustafayev, kadın ressam Vecihe Semedova, yazar Süleyman Rehimov, Polonyalı besteci Frederik Şopen ve Avusturyalı besteci Amadey Motsart’ın büst portrelerini hazırlamıştır.
1960 yılında Konservatuar binası önünde besteci Üzeyir Hacıbeyov’un heykelini yapmıştır. Tokay Memmedov Bakü’de Sovyet rejiminin kurulmasında önemli rol oynamış Meşedi Ezizbeyov’un abidesini 1976 yılında yapmıştır. Bu abideye göre 1978 yılında heykeltıraşa SSCB Devlet Ödülü verilmiştir. Tokay Memmedov anıtsal abide heykeltıraşlığında Azerbaycan şairi İmadeddin Nesimi ve 11. Kızıl Ordu abidelerinin müellifidir.
Tokay Memmedov birkaç mezar üstü abidenin de müellifidir. O 1956 yılında Şuşa şehrinde musikici bilim, hattat ve ressam Mir Möhsün Nevvab’ın mezar üstü abidesini yapmıştır. Tokay Memmedov Azerbaycan’ın ilk profesyonel vokal sanatının banisi Bülbül’ün de mezar üstü abidesini yapmıştır.
Azerbaycan’ın Emektar Sanat Adamı, Halk Ressamı, SSCB Ressamlık Akademisi’nin muhabir üyesi Tokay Memmedov 1982 yılında Azerbaycan Devlet Ödülünü almıştır. O aynı zamanda Şeref Nişanı, Halklar Dostluğu, Şöhret madalyalarıyla ödüllendirilmiştir. 
Hazırda Azerbaycan Devlet Ressamlık Akademisinde ders vermektedir.Oxunub: 61984