Ana Sayfa    » GÜZEL SANATLAR    » Halk sanatı    » Şebeke   

Şebeke

  


13. yüzyılda inşa edilmiş Şeki Han Sarayının pencerelerindeki zarif şebeke bu sanat türünün en güzel numunelerinden biridir. Sarayda hareketli, elvan renklerle sahib güzel şebeke kompozisyonları iki yüzyıl önceki görüntüsünü muhafaza ederken bugün de parlaklığıyla burayı ziyaret eden turistlerin dikkatini çekmektedir.
Şebeke sanatı mimarlıkla sıkı ilişkisi olan bir sanat türüdür ve genel olarak anıtsal özellik taşımaktadır. Şebeke aynı zamanda özel alışkanlık, tecrübe ve teknoloji gerektiren dekoratif ve tatbiki sanat dallarından biridir. Şebekenin özelliyi ondan ibarettir ki figürlerde yapıştırıcı ve mih kullanılmamaktadır. Tahtadan hazırlanan ve renkli camla süslenmiş bu çerçeveler kapı ve pencere yerine kullanılır. Genelde şebeke ustaları geleneksel tabiat desenlerine üstünlük vermektedirler.
Halen Azerbaycan’da abidelerin restorasyonunda, hatta  yeni inşaatlarda da şebeke geniş şekilde kullanılmaktadır. Oteller ve abidelerin inşasında şebeke ustalarına da siparişler verilir.
Bakıda Tezebey hamamındaki şebeke işleri usta Soltan`ın emeğidir.
Şeki`nin tanınmış şebeke ustalarından biri de Tofig Resulov`dur. O bu mesleği babasından devralmış ve bu sanatla uğraşmaktadır. Oxunub: 51511