Ana Sayfa    » GÜZEL SANATLAR    » Halk sanatı    » Tekelduz   

Tekelduz

  


Kendine özgü dekoratif sanatlardan biri de tekelduzdur. 19. yüzyılda tekelduz sanatının merkezi Azerbaycan’ın kadim diyarı Şeki şehri olmuştur. 
Tekelduz sanatında esas materyal olarak yerli ve ya yurtdışında üretilmiş kırmızı, siyah ve koyu mavi renkli kadife ve mahut kullanılıyordu. 
Kelime anlamında tek elle diz anlamına gelen bu sanat önceler bir erkek mesleği olarak kabul görmüştür. Uzak seyahat çıkanlar veya cezaevlerinde bulunanlara evlerine mektup yazamayınca  tekelduz kullanılmışlardır. Bu dikiş türünde bir bezek bir ifadeyi simgelediğinden, bir kaç işaretle uzun cümleleri ailelerine yazarak gönderebilmişlerdir. Eski el sanatı olan tekelduz siyah kadife ve yün kumaş üzerinde yalnız bir elle dokunulur. Amma goblen üslubunda olan dikmeler keten üzerine işlenir. Tekelduz incelik ve zaman gerektiren bir sanat türüdür. Bazen bir çalışmanın süresi 3-4 ay devam edebilmektedir. İşlemelerde ipek ipler kullanılır. Genelde takkeler, çantalar, yastık yüzleri ve sofralar hazırlanır. Oxunub: 103696