Ana Sayfa    » COĞRAFİYA    » Taşımacılık coğrafyası    » Elektronik taşımacılığı   

Elektronik taşımacılığı

  

Elektron nəqliyyatı üretilen elektrik enerjisi`nin kullanıcılara ulaştırılmasını sağlamaktadır. Azerbaycanda 1954 yılında ana elektrik enerjisi şebeke`si kurulmuştur. Bu sistem Rusya`nın ve Gürcistan`ın enerji şebekelerine ve son dönemlerde ise İran ve Türkiye`nin enerji sistemlerine birleştirilmiştir. Azerbaycandan Türkiyeye ve Türkiyeden ise Nahçıvana enerji transferi gerçekleştirilmektedir. 
Elektrik hatlarında gerginlik farklıdır. Abşeron bölgesi`nde elektrik enerjisi akımının sağlanması için 220 kVt gerginlikli Mingeçevir-Bakü, Şirvan-Bakü elektrik katları kurulmuştur. Bura 330 kVt gerginlikli, 250 km uzunlukta ikinci Mingeçevir-Bakü (Azerbaycan DRES) ve Şirvan –Bakü elektrik hattı gelmektedir. 
Azerbaycan`ın enerji sistemini Gürcistan`ın enerji sistemi ile birleştirmek , idari bölgelere elektrik enerjisi akımını sağlamak için Mingeçevir ve Şirvandan Akstafaya kadar elektrik hatları kurulmuştur. Mingeçevirden getirilen hattın gerginlik`i 500 kVt-dır. 1987 yılında kullanıma verilmiştir. Bakü-Hudat, Bakü-Lenkeran, Yevlah-Şeki-Balaken, Şirvan-Sabirabad-Füzuli-Ağdam ana elektrik hatlarıdır. Onlardan yerleşim birimlerine everji akımını sağlamak için kollar ayrılmaktadır. 
Bakü, Yevlah, Gence, Şirvan, Akstafa, Kerdemir, Culfa, Leki, Hacıgabul, Haçmaz Azerbaycan`ın ana nakliyat kavşaklarıdır.Oxunub: 117795