Ana Sayfa    » COĞRAFİYA    » Taşımacılık coğrafyası    » Karayolları taşımacılığı   

Karayolları taşımacılığı

  


Azerbaycanda karayolu nakliyatı`nın gelişimindeki en büyük değişiklik onun ülkelerarası yüktaşımacılığındaki rolünün artmasıdır. Oto taşımacılığı ile komşu ülkeler olan İran ve Türkiye ile bağlantı kurulmaktadır. İlaveten , ziraat ürünleri`nin taşınmasında karayolu taşımacılığının rolü büyüktür. Ülkede olan ana karayolu hatları  demiryolları istikametlerine uygundur.  Bakü-Gazak karayolu`nun uzunluk`u 493 m-dir, Bakü-Guna karayolu`nun uzunluk`u 185 km, Bakü-Astara yolunun uzunluk`u 312 km-dir. Bu anayollardan ise yerleşim birimlerine kollar ayrılmaktadır. Yevlah-Balaken, Yevlah-Laçin, Bakü-Şamahı-Kürdemir, Yevlah-Akcabeci-Behramtepe karayolları büyük önem taşıyan yollardır. 
Ülkenin başkenti diğer tüm  idari bölgelerin merkezleri ile karayolları ile birleşmiştir. Toplam 24,9 bin km olan bu yolların 23,1 bin km-si sert örtü ile kaplanmıştır. Dağlık bölgelerde karayolu taşımacılığı en önemli nakliyat biçimi olsa da onlar`ın şebekeleri çok seyrektir, sert örtülü yolların ise uzunlik`u azdır. 
Şehiriçi, şehircivarı ve şehirlerarası yolcu taşımacılığında karayolu nakliyatının önemi büyüktür. Artık şehirlerde ve bölgelerde otoparklarda bulunan taksi ve otobüslerin ekserriyyeti özelleştirilmiştir. 
Baküde inşa edilen yeni otobüs terminalinin kullanıma verilmesi ile (1998 yılı aralık ayında) yolculara sunulan hizmetin kalitesi arttırılmıştır. Netice itibarile, ülke`nin baş kenti`nin şehirlere karayolu bağlantıları genişletilmiştir. Oxunub: 20725