Ana Sayfa    » COĞRAFİYA    » Taşımacılık coğrafyası    » Hava taşımacılığı   

Hava taşımacılığı

  


1924 yılında Bakü-Tifli hava hattı`nın açılması ile Azerbaycanda hava nakliyatı`nın temeli atılmıştır. Bu alan ülkenin özgürlüğünü ilan etmesi ve dış ülkelerle bağlantıları`nın genişletilmesi zemininde hızla gelişmektedir. Önceleri genellikle MDB ülkeleri ile havayolu bağlantılarına sahip olan Azerbaycandan şu günlerde Avrupa ve Asyan`nın tüm ülkelerine uçaklar uçurmaktadır. 
Baküde ülkenin en mühim hava limanı bulunmaktadır. O`nun yeni tesisleri`nin inşa edilmesi ile birlikte (30 eylül 1999) yolculara sunulan hizmetin kalitesi arttırılmış, daha çok uzak kabul etme ve yolcu etme kapasitesine ulaştırılmıştır. Gence ve Nahçıvanda da yeniden yeni hava Limanları inşa edilmiştir.
Ülke içinde hava taşımacılığında Gence, Nahçıvan, Yevlah, Şeki, Lenkeran şehirlerinde bulunan hava limanları ve diğer şehirlerdeki helikopter terminalleri özellikle önem taşımaktadır.
Havacılık sektörü`nün hizmetlerinden dağlık bölgelerle bağlantı kurmak, acil yük taşımacılığı, hastaların ulaştırılmasında da yararlanılıyor. Oxunub: 21816