Ana Sayfa    » EĞİTİM    » Kreşler   

Kreşler

  

Azerbaycan\'da Okul Öncesi Eğitim
Halihazırda ülkede 107954 çocuğu kapsayan 1635   okul öncesi eğitim kurumu faaliyet gösteriyor. 103157 çocuğu kapsayan 1571 okul öncesi eğitim kurumu ise Eğitim Bakanlığı  bünyesinde yer almaktadır. Sağlık sorunları bulunan   çocuklar için 4  okul öncesi özel eğitim müessesesi ve genel eğitimli 8 okul öncesi kurumda 16 özel eğitim grubu faaliyet gösteriyor. Ayrıca, ülkede 5 sanatoryum tipi  okul öncesi eğitim kurumu var. Ayrıca Eğitim Bakanlığı tarafından lisansı bulunan 11 özel okul öncesi eğitim kurumu faaliyet gösteriyor.
Azerbaycan\'da okul öncesi eğitim kurumlarına çocukların cezbedilme oranı  % 15,9’dur:
I. Şehirlerde - 23,4 oranında;
II. Köylerde-8,4 oranında.
Azerbaycan Cumhurbaşkanının Sağlik, Eğitim, Spor ve Kültür Alanlarinda Bir Takim Işletme ve Tesislerin Özelleştirilmesi Hakkinda 23 Ağustos 2006 tarihli, 1635 sayılı fermanıyla  ülke üzere 240 okul öncesi eğitim kurumu kendi profilini korumak şartıyla özelleştirilmeye açık ilan edildi. Onlardan 84 kurum, bilhassa Bakü şehrinde 48, Gence\'de 12, Sumgayıt’ta 1, Şirvan\'da 1, Abşeron’da 1, Astara’da 1, Ağstafa’da 1, Şabran’da 1, Göygöl’də 1, Haçmaz’da 2, Hızı’da 1, İmişli’de 1, İsmayıllı’da 2, Guba’da 2, Kusar’da 1, Kabala’da1, Neftçala’da 1, Oğuz’da 1, Salyan’da 2, Şamahı’da 1, Şəki’də 1, Zakatala’da 1 işletme özelleştirilmiştir.
Ülkede faaliyet gösteren özel okul öncesi eğitim kurumları: Şeker Bala, Haydar Aliyev Çağdaş Eğitim Kompleksinin, 21. yy  Eğitim Merkezi\'nin ana okul ve kreşleri, Azerbaycan Uluslararası okul öncesi eğitim müessesesi, Zarife Aliyeva  Kreş ve Ana Okulu, Güvercin, Bine, Lema, Çeburaşka , Güneş ve Pleyorena Kreş ve Ana Okulları. Cumhurbaşkanının ilgili serencamına göre özəlləştirilən okul öncesi öğretim kurumlarına Bakü şehrindeki 4 kurum - Zarife Aliyeva’nın ismini taşıyan, Bine, Güvercin, Pleyorena  Kreş ve Ana Okulları ve Sumgayıt şehrinde Lema örnek oluşturmaktadır.
Azerbaycan Cumhuriyeti\'nin Eğitim  Hakkında Kanunu\'nda beş yaşındaki çocukların okula hazırlığının zorunluluğu belirtildi. Bu bakımdan Eğitim Hakkında Azerbaycan Cumhuriyeti Kanunu\'nun uygulanması konusunda Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının 5 Eylül 2009 tarihli, 156 numaralı fermanının ve buna uygun Bakanlar Kurulu 247 sayılı   sərəncamının 2.4. fıkrasının uygulanması ile ilgili Eğitim Bakanlığı tarafından Okula hazırlığın  yapılış kuralları hazırlandı ve Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulunun 8 Ocak 2010 tarihli 4 numaralı kararı ile onaylandı.Oxunub: 135411