Ana Sayfa    » BAŞKENT    » Bakü    » Bakü Devlet Sirki   

Bakü Devlet Sirki

  

align=

Azerbaycan\'da milli sirk sanatının tarihi çok eskidir. Hele eski zamanlardan «Kovkan», «zorhana gibi ulusal halk oyunlarında, cıdır yarışlarında, kendirbazların (ip üstünde gezenlerin) ve Pehlevanların gösterilerinde bugünkü profesyonel şirkin güç jonglyorluğu, kendirbazlık, akrobasi ve diğer janrlarının unsurları mevcut olmuştur.
İlk profesyonel sirk – hayvanat bahçesi ise Azerbaycan\'da XIX yüzyılın 90\'lı yıllarında ünlü Nikitin kardeşleri tarafından inşa edilmiştir. Tahtadan yapılmış bu sirk binası az sonra yandığında, 1905 yılında yeni, şehrin başka bölgesinde sirk binası yapılarak hizmete sunulmuştur. 
1945 yılında ilk olarak Azerbaycan\'ın milli sirk truppası yaratılmıştır. Truppa sadece sirk gösterilerinden oluşmuyordu, bünyesine pop ve bale sanatçılarının gösterilerine de yer verilmiştir . Enver Guliyev, «Yıldız bacıları», cambaz Elihan ve diğer sanatçıların gösterilerinden  oluşan truppa faaliyeti döneminde «Zirveden ışık adlı programla eski Sovyetler Birliği\'nin ülkelerinde, Afrika, Asya, Amerika ve Avrupa\'da devamlı seferlerde olmuştur. 1967 yılında mimarı E.İsmayılov ve F. Leontyev olan Bakü Devlet Sirkinin şu anki binası hizmete sunulmuştur.
Şu anda Bakü Devlet Sirki dünyanın en ünlü sirklerinden biridir. Onun sahnesinde yerel sirk ustaları yanı sıra, ünlü yabancı sirk truppaları da başarıyla görev yapmaktadır.Oxunub: 36545