Ana Sayfa    » BAŞKENT    » Bakü    » Hayvanat bahçesi   

Hayvanat bahçesi

  

align=

Bakü hayvanat bahçesi 2 Ocak 1942 yılında kurulmuştur. Bilgiye göre, Bakü\'de böyle bir bahçenin kurulması için çeşitli girişimlerde bulunulmuştur. 
1928 yılında Baküde Nizami parkında böyle bir köşe faaliyet göstermiştir.  
Hayvanat bahçesi nadir ve nesli tükenmekte olan hayvan türlerinin canlı genofondunu yaratmak, onları yetiştirmek ve artırmak gibi önemli görevi yerine getirir. Bakü hayvanat bahçesinde Azerbaycan\'ın faunasına ait olan adi, nadir ve nesli kesilmekde olan hayvanlardan başka dünyanın çeşitli iklim kuşaklarına ait olan hayvanların genofondu toplanmıştır. Bahçenin arazisi 4.25 hektardır. 
Bakü hayvanat bahçesinde 4 bölme (zooloji, teriologiya, ornitologiya, akvanarium ve terrarium bölümleri) faaliyet gösteriyor. 
 Bakü Hayvanat bahçesinin koleksiyonunda 168 türe ait olan 1193 –ten  fazla hayvan, kuş, sürüngen ve balıklar mevcuttur. 47 türe ait 193 adet memeli hayvan, 70 türe ait 400 adet kuş, 11 türe ait 34 adet sürüngen, 2 türe ait 4 adet suda-karada yaşayan, 38 türe ait 562 balık bu bahçede yer alıyor. Bakü Hayvanat bahçesinde Afrika aslanı, Amur kaplanı, jaguar, bebir, kırmızı kurt, Arktika kurdu, İskoç ponisi, yallı koyun, Avrupa ceylanı, pavian gamadril, tirendaz, iriburun rakun, uçan mısır  köpeği , Nil timsahı, Afrika devekuşusu, arap papağanları gibi ülkenin doğasına ait olmayan hayvanlar vardır. 
Bakü hayvanat bahçesine adı Kırmızı Kitap\'a geçen, nesli tükenmekte olan ve nadir türler getirilip yetiştiriliyor. Sürüngenlerden Akdeniz  kaplumbağası sadece Azerbaycan\'da değil, tüm dünyada korunmaktadır. 
Bakü hayvanat bahçesi 1995 yılından itibaren Avrasya Bölgesel Hayvanat bahçeleri ve akvaryumları Derneği nın üyesidir.Oxunub: 34216