Ana Sayfa    » SAĞLIK    » Hekimler    » Cevat Heyet   

Cevat Heyet

  

align=
Doktor Cevat Heyet - Uluslararası cerrahlar Derneğinin yönetim kurulu ve Paris Uluslararası Cerrahlar Akademisinin üyesi, İstanbul Üniversitesi fahri Türkoloji doktoru, bu üniversitenin İstanbul Tıp Fakültesi tıp bilimleri doktoru ve Türk Dil Kurulu Onursal Üyesi, Bakü Devlet Üniversitesi ve Azerbaycan Tıp Üniversitesi fahri doktoru, dünya çaplı kordiolog, cerrah , alim, kudretli nesir yazarı ve naşirdir. 
1962 yılında ise İran\'da ilk kez açık kalp (yürek) cerrahiyyesini başarıyla gerçekleştirmiştir. Bundan sonra o, İran\'da ilk kez kalp kapaklarını değiştirme, hayvanlarda kalp değiştirme, Tahran\'da ilk kez insanda böbrek değiştirme cerrahi ameliyatını başarıyla yürüttüğü için Birinci dereceli Çalışma Ordeni ile ödüllendirilmiştir. 
Fars dilinde cerrahlıkla ilgili üç ciltlik ders kitabının, aynı zamanda ikisi fars ve beşi de Türk dilinde olan yedi ciltlik türkoloji kitabının yazarıdır. Bunlar Tromboflebit ve tedavisi monografiyası, Genel cerrahi, Cerrahi dersleri vb. Bu kitaplar bugün de tüm dünya\'da tıbbi eğitim almış öğrencilerin ders kitaplarıdır. Oxunub: 128393