Ana Sayfa    » SAĞLIK    » Hekimler    » Eziz Eliyev   

Eziz Eliyev

  

align=
1929-1932 yıllarında Azerbaycan Klinik Enstitüsü\'nün Rektörü görevine tayin oldu.  Azerbaycan Devlet Tıp Enstitüsü\'nün oluşturulması ve bundan sonraki zor dönemlerde enstitüye yönetmek büyük cesaret gerektiriyordu. Aziz Aliyev bu yıllarda ADTİ-nin oluşturulmasının kurumsal çalışmalarının yerine getirilmesinde önemli rol oynayan temel simalardan biri olmuş ve 1932 yılı Haziran 1\'den itibaren bu enstitünün Rektörü görevinde çalışmaya razılaşmıştı. 
ADTİ ye rektör tayin edildikten az sonra onun yönetimi altında çözümü önemli sayılan tüm konular için geniş önlemler projesi hazırlandı. O, Azerbaycanlı kadroları tıp iş çalışmalarına katarak, onların faaliyet alanını genişletmiştir ve ana dilinde derslikler, ders kitapları, monografi ve tavsiyeler yazılmasına nail olmuştur. 
Onun girişimi ile İ.Berberinin Boğaz, burun, kulak hastalıkları, A. Galtıçinin Çocuk hastalıkları, V. Skvortsovun Farmakoloji kursu, E. Freyzeldin Histoloji adlı kitapları ve diğer yazarların derslikleri Azerbaycan türk diline çevrilmiştir.Oxunub: 140806