Ana Sayfa    » SAĞLIK    » Hekimler    » Abdülhalik Ahundov   

Abdülhalik Ahundov

  

align=
Azerbaycan\'ın ilk tıp bilimleri doktoru, yazar, gazete yazarı, yorumcudur. 1888 de Almanya\'nın Erlangen şehrinde Friedrich Alehander adına Üniversitenin tıp fakültesini bitirdi. Burada göz bebeğinin klinik araştırma konusunda yazdığı eserden dolayı tıp doktoru ünvanını aldı (eser bu şehirde 1890 da kitap gibi yayınlandı). Bakü\'ye dönerek burada ilk göz hastalıkları istasyonu açtı. 
Bakü\'de Doğu ve Batı eczacılığının (farmakolojisinin) tarihini araştırıp, klasik Yunan ve Arap alimlerinin eczacılığa dair eserlerini almancaya çevirerek Leypsig kentinde çıkan «Tsaytşrift der Doyçen morgenlendişen Gazelşeft» («Zeitshrift der Deutshcen morgenlendishen Gaselsheft») gazetesinde yayınlattırdı. 
X yüzyılın ettarı Ebu Mansur Muvaffak bin Ali el-Herevinin 466 bitki ve 44 hayvan kökenli ilacın geliştirilmesine dair eserini klasik Arapça\'dan almancaya çevirerek ona geniş açıklama yazmış ve 1892 de Derpt (şimdiki Estonya şimdiki Tartu şehri) Üniversitesine sundu, tıp bilimleri doktoru derecesi almıştır. 
XIX yüzyılın sonlarında Bakü\'de iki eczane açtı.O hem de hekim Mehemmedrza Vekilovla birlikte Azerbaycan\'da ilk ruhsal hastalıklar tedavi evinin kurucularından biridir. O, 24 Nisan 1892 de açılan bu hastanede 1903 yılınadek çalıştı.1914-1919-da çıkmış bu tıp kitaplarının yazarıdır: Tedavi kitabı» (1914), «Çocuk hıfzı-sihhesi» (1916), «Sindirim üyelerinin azarları» (1919) vb Azerbaycan\'da üniversite açmak için yıllarca çalıştı.Oxunub: 28643