Ana Sayfa    » TURİZM    » Tarihi turizm tesisleri    » Şeki   

Şeki

  

Han Sarayı

align=
Şeki Han Sarayı dünya anıtları listesine dahil edilmiştir. Şeki hanlarının yaz sarayı 1761-1762 yıllarında Azerbaycan\'da ilk bağımsız hanlığın temelini atan Hacı Çelebi Han\'ın torunu Hüseyin Han döneminde inşa edilmiştir. Hüseyin Han aynı zamanda şair olduğu için Müştag müstear ismiyle de tanınıyor. Bazı kaynaklarda bu saray Müştag sarayı olarak da kulanlmıştır. Kale duvarları ile çevrili olan Han Sarayı ikikatlı olmakla altı odadan, dört koridordan, iki aynalı balkondan oluşuyor.
 
Kiş tapınağı

align=
Azerbaycan\'ın Şeki şehirinin Kiş kendi ülkesinde bulunan Arnavut tapınağıdır.
Masala göre, İsa peygamberin din kardeşi kutsal Yakov Hıristiyanlığı yaymak için kutsal Yeliseyi Arnavutluk\'a gönderiyor. Çola arazisinde  ülkenin Uti vilayetinin Kiş köyüne gelen kutsal Yelisey orada kilise inşa ettiriyor. Sadece Kafkasya Albanyası ülkesinde değil, genellikle, Kafkasya\'da inşa edilmiş ilk Hristiyan kilisesi olan ünlü Kiş tapınağı halen Şeki şehrinin Kiş köyünde bulunuyor.

Karvansaray

align=
Topraklarında Büyük İpek yolunun geçtiği Azerbaycan\'ın en eski sanat, ipekçilik ve ticaret kenti olan Şeki kervan yolları aracılığıyla diğer hanlıklarından ve birçok yabancı ülkelerin ticaret merkezlerini içeriyordu. Tabi ki, böyle bir doğal-coğrafi ve stratejik ortama sahip kentte karvansarayların olmaması mümkün değildir.
XVIII-XIX yüzyıllarda şehirde inşa edilmiş karvansaray binaları sadece kervanların ve seyyahların kalması için değil, hem de çeşitli ticari işlemlerinin yapılması için de öngörülüyordu.Oxunub: 45034