Ana Sayfa    » MÜZİK    » Azerbaycan halk dansları   

Azerbaycan halk dansları

  

align=

Azerbaycan`da halk danslarının çok eski tarihi vardır. Gobustan kaya resimlerinde belirtilen dans sahneleri bunu ir kez onaylıyor. Bazı dünya halklarında olduğu gibi azerilerde de ilk danslar ritüel ve av dansları olmuş. Erken ortaçağlardan itibaren genellikle tören danslarından türlü halk dansları biçimlenmeye başlanmıştır. 
Azerbaycan halk dansları konu açıdan rengarenktir; bu türleri vardır: - iş, tören, yaşam, kahramanlık, spor, halka oyunu (örneğin – “Yallı”, “Halay”) ve b. devamlılık süresine, ritüellerin zenginliyi ve rengarenkliyine göre düğün töreni en önemlidir. 
Azerbaycan halk dans aynen 3 kısımdan oluşuyor: birinci kısım hızlıdır, daire üzere dans, ikinci kısım liriktir,dansöz sanki yerinde öylece dona kalıyor (dans ediyor), vücut gösteriş ve gururlu tarzda dik dayanıyor; üçüncü kısımda – yine daire üzere dans, hızlı, muhteşem ve büyük heyecanlı özelliği taşıyor. Kadın  ve erkek dansları birbirlerinden net olarak farklılır arzediyor. Kadın dansının gelişimi takımelbisesi ile şartlanmıştır; uzun etek bacakların danscı hareketlerini belirliyordu, dansözlerin tüm dikkati el ve vücudun yukarı kısmının (omuzlar, baş, yüz mimiği ve b.) işlenmiş tekniğinde bir araya geliyor. Erkek dansının temel özellliği ise bacaklar tekniğidir. Dansöz ustalıkla parmakları üzerinde duruyor, hızla dizleri üzerinde yere iniyor ve b. 
Azerbaycan danslarının müzik kapasitesi – 6/8 ve 3/4 –dür. Danslar genellikle halk müzik aletlerinin: - zurnacılar üçlüğü (2 zurna ve 1 tambur), sazanda üçlüğü (tar, kemança, davul) ve b. eşliğinde yapılıyor.

En ünlü danslar şunlardır:
Abayı
Alçagülü
Asma Kesme 
Asta Garabağı
Avarı
Ay beri bah
Azerbaycan 
Benövşe 
Birilliant 
Çalpapag
Camış bağa girdi
Çattadı
Cehribeyim
Cengi
Ceyrani
Çit tuman
Darçını
Dartma, yakam cırıldı
Desmalı
Enzeli 
Gelin atlandı
Gelin getirme
Gelin havası
Gülgez (dans)
Gülmeyi
Heyvagülü
İki arvadlı
İnnabı
Keçi memesi
Kendiri
Kesme
Koroğlu 
Koroğlunun gaytarması
Lale 
Mirvari 
Mirzeyi
Misri
Mücesseme
Naznazı
Pehlevanı
Gaytağı
Gazağı
Gıtgılda
Gızılgül 
Gızlar bulağı
Goçeli
Gofta 
Rengi
Şahseveni
Şalaho
Samuh 
Sarıbaş
Şeki 
Semeni 
Tamara 
Terekeme
Düğün dansı
Turacı
Üç badam, bir goz
Uzundere
Vağzalı
Velaçola
Halabacı
Hançobanı
Yallı
Yerli dans
Yüz bir
ZoğalıOxunub: 27655