Ana Sayfa    » MÜZİK    » Müzik ve Dans Ekipleri   

Müzik ve Dans Ekipleri

  

Azerbaycan Devlet Dans Grubu

Azerbaycan Devlet Dans Grubu 1970 yılında kurulmuştur. Grup uzun yıllar ünlü bale ustaları olan SSCB Devlet Sanatçısı Leyla Bekirova ve Azerbaycan Halk Sanatçısı Alibaba Abdullayev tarafından yönetilmiştir. 1984 yılından itibaren Devlet Dans grubu Azerbaycan Halk Sanatçısı Afaq Melikova başkanlığında yönetilmektedir. 
Grubun repertuarında Azerbaycan bestecilerinin,  aynı zamanda Tofig Guliyev, Cahangir Cahangirov, Telman Hacıyev, Seid Rüstemov, Hacı Hanmemmedov, Agşin Alizade, Vasif Adıgözelov, Emin Sabitoğlu’nun ve başkalarının besteleri üzerine kurulan danslar yer alır. 

“Kaya” Devlet Grubu
Bu grubu 1956 yılında A.Zeynallı Müzik Okulunda eğitim gören 4 öğrenci -Teymur Mirzeyev, Arif Hacıyev (koro şefi), Rauf Babayev (vurmalı çalgılar) ve Lev Yelisovetski (üflemeli çalgılar – boru) kurmuşlar.
1972 yılında Azerbaycan SSC Bakanlar Kurulu ve Kültür Bakanlığının kararı  ile “Kaya” grubuna Devlet Grubu statüsü verilmiştir.
1980’li yıllarda grup büyüyerek “Gaya” Devlet Estrada-Senfonik Orkestrası vokal grubu adlandırılmıştır.100’den fazla üyesi olan bu grubun bünyesinde kamera orkestrası, rok grubu, caz-koro ve solistler vardı.
Grubun sanatsal açıdan profesyonel müziğimizdeki yeri dünyaca ünlü müzisyenler G.Garayev, F.Emirov, R.Hacıyev, T.Guliyev, M.Rastropoviç, G.Vişnevskaya, M.Kajlayev ve başkaları tarafından yüksek değerlendirilmiştir.
2001 yılında Kültür Bakanlığının inisiyatifiyle R.Babayev “Kaya” Devlet Grubunun başkanı tayin edildi. Aynı yılda bakanlığın inisiyatifiyle “Beri Bak” vokal grubu da ana gruba bünyesine geçmiştir.

F.Emirov Devlet Şarkı ve Dans Grubu
Azerbaycan Devlet Şarkı ve Dans Grubu 1938 yılında Azerbaycan klasik musikinin kurucusu Ü.Hacıbeyov tarafından oluşturulmuştur. Farklı dönemlerde kolektife Ü.Hacıbeyov’un yanı sıra Azerbaycan’ın tanınmış bestecilerinden Seid Rüstemov, Cahangir Cahangirov Vasif Adıgözelov, Hacı Hanmemmedov, Telman Hacıyev ve Ramiz Mirişli rehberlik etmiştir. Gruba vefatından sonra F.Emirov’un adı verilmiştir.
Grubun koreografi bölümünde Emine Dilbazi, Tutu Hemidova, Böyükağa Memmedov, Roza Celilova, Aliya Ramazanova, Afag Melikova, Kamil Dadaşov, Elikram Aslanov, Nadir Memmedov ve başka ünlü dansçılar yetişmiştir.
Grubun repertuarını Azerbaycan ve dünya halklarının şarkı ve dansları, koro eserleri oluşturmuştur.
2000 yılının ocak ayından grubun bünyesinde Azerbaycan Devlet Halk Çalgı aletleri faaliyet göstermektedir.

“Dan Yıldızı” Enstrümantal Oda Ekibi
“Dan Yıldızı” enstrümantal oda ekibi 1966 yılında Azerbaycan müzisyen, piyanocu, emektar sanatçı Gülare Aliyeva kurmuştur.

Azerbaycan Devlet Simli Kuarteti
Azerbaycan Devlet Telli Kuarteti 1998 yılında kurulmuştur. Kuartetin repertuarı Azerbaycan ve yabancı bestecilerin klasik ve çağdaş eserleri ile zenginleşmiştir. 
Telli Kuartetin üyeleri: Uran Seyidov (I keman) – Azerbaycan  Emektar artisti. G. Garayev Devlet Kamera orkestrasının konsertmaisterdir. Soltan Memmedov (II keman) – SONOR çağdaş müzik grubunun konsertmaisterdir. Vaxtang İmanov (viyola-) Azerbaycan Devlet Senfonik orkestrasının solistidir. Rasim Abdullayev (viyola) – Azerbaycan Devlet Emektar artistidir. 

Azerbaycan Devlet Piyano Triosu
Azerbaycan Devlet Piyano Triosu 2002 yılının eylül ayında Kültür Bakanlığının inisiyatifiyle kurulmuştur.
Piyano Triosunun repertuarı Azerbaycan ve yabancı bestecilerin klasik ve çağdaş eserleri ile zengindir. 
Piyano triosunun üyeleri: Töhve Babayeva – Keman-Bakü Müzik Akademisinin doçenti, Üzeyir Hacıbeyov Azerbaycan Devlet Senfonik Orkestrasının solistidir. Müzisyenlerin Ülke yarışmasının galibi, Azerbaycan Devlet Emektar artistidir. Sebine İbrahimova (viyola) – Üzeyir Hacıbeyov Azerbaycan Devlet Senfonik Orkestrasının solistidir. Bakü Müzik Akademisinin öğretim üyesidir. Nergiz Aliyarova (piyano) – Bakü Müzik Akademisinin doçenti, sanat doktorudur. Müzisyenlerin 2. Ülke Yarışmasının galibi.

Reşid Behbudov Azerbaycan Devlet Şarkı Tiyatrosu
Azerbaycan Devlet Şarkı Tiyatrosu 1968 yılında ünlü vokal sanatçısı, SSCB Halk artisti Reşid Behbudov tarafından kurulmuştur.
Reşid Behbudov Şarkı Tiyatrosu sanatsal ve estetik yapısına göre tiyatro sanatının veciz örneğidir. Uzun yıllar bu tiyatro müzik ve koreografi sanatını güzel bir şekilde temsil etmiştir.
Tiyatronun repertuarı bugün Üzeyir Hacıbeyov, Gara Garayev, Fikret Emirov, Cahangir Cahangirov, Rauf Hacıyev, Tofiq Guliyev, Polad Bülbüloğlu, Ramiz Mirişli, Faiq Süceddinov, Azer Dadaşov ve başka milli bestecilerin eserlerinden oluşmaktadır. Tiyatroda bugüne kadar Zaur Rzayev, Natavan Şeyhova, İlhame Guliyeva, Mübariz Tağıyev, Elhan Ehedzade, Hedice  Abbasova, Azer Zeynalov, Zöhre Abdullayeva, Aybeniz Haşımova gibi popüler sanatçılar çalışmışlar.
Tiyatronun repertuarında dünya halklarının dansları da vardır.

Gara Garayev Azerbaycan Devlet Oda Orkestrası
Gara Garayev Azerbaycan Devlet Oda Orkestrası 1964 yılında ünlü Azerbaycanlı besteci Fikret Emirov ve Gara Garayev’in inisiyatifiyle kurulmuştur. Tesis olunduğu günden 1992 yılına kadar orkestranın şefi - Halk Artisti, Profesör Nazim Rzayev olmuştur. 
1995 yılından – 1997 yılına kadar kolektifin yöneticisi Yaşar İmanov olmuştur.  
1998 yılından bu güne kadar orkestranın başkanı Azerbaycan halk artisti Teymur Göyçayev’dir. 
Orkestranın repertuarında Batı Avrupa, Rus ve Azerbaycan bestecilerinin 200’den fazla eseri yer almıştır.

Azerbaycan Devlet Filarmonisi
Azerbaycan Devlet Filarmonisinin binası 1910-1912 yıllarında “İçtimai Toplantıların Yaz Binası” projesi olarak inşa edilmiştir. Azerbaycan Sovyet yönetimi kurulduktan sonra 1920 yıllarda perakende faaliyet gösteren gruplar, orkestralar ve müzik heveskârları bu binada toplanmaya başlamıştır. 25 Mayıs 1936 yılında SSCB’nin (BDT) diğer cumhuriyetlerinde olduğu gibi Azerbaycan’da da Filarmoni kurulmuştur.
1936-37’lı yıllarda binada tadilat işleri götürülmüştür.
11 Ağustos 1937 yılında Halk Komiserleri Sovyetinin 5021 sayılı toplantı kararı ile   AK (B) MK’ya, Emektar Sanatçı Müslüm Maqomayev’in adını ebedileştirmek için   Azerbaycan Devlet Filarmonisine bestekarın adının verilmesi önerilmiştir.
Bu muhteşem kurumda 7 kolektif faaliyet göstermektedir. Bunlar Azerbaycan Cumhuriyetinin Devlet Sanatçıları, Devlet ödüllerine sahip olan, profesör Rauf Abdullayev’in yönettiği Ü.Hacıbeyov Azerbaycan Devlet Senfonik Orkestrası, Azerbaycan Cumhuriyetinin Devlet Sanatçısı Gülbacı İmanova’nın yönettiği Azerbaycan Devlet Koro Kapelası, Azerbaycan Cumhuriyetinin Devlet Sanatçısı  Teymur Göyçayev’in yönettiği G.Garayev Azerbaycan Devlet Kamera Orkestrası, Azerbaycan Devlet Piyano Triosu, Azerbaycan Devlet Telli Kuarteti, F.Emirov Emektar Kolektif Azerbaycan Devlet Şarkı ve Dans Grubu, bu kolektifin bünyesinde faaliyet gösteren Azerbaycan Devlet Halk Çalgıları Orkestrası.
Azerbaycan Devlet Filarmonisi ülkenin önemli musiki kurumudur. Filarmoninin klasik müziğin yayılması ve tanıtımı konusunda müstesna rolü vardır.  Oxunub: 50977