Ana Sayfa    » MÜZİK    » Rap   

Rap

  

Hip-Hop (Rap) müziği 1970’li yıllarda Amerika’da meydana gelmiştir. Beyazlar tarafından sevilmeyen bu müzik türü sıkça eleştirilirdi. O dönemde müzisyenler rap’ın zencilerin kendi içinde büyüyerek kendi içinde de yok olup gideceğini yazıyorlardı. Ama buna rağmen, kısa bir zaman çerçevesinde rap tüm Avrupa’da yayılmaya başladı.
Azerbaycan’da ise 1990’lı yıllardan başlayarak tanınmaya başlayan bu tarz, halk tarafından çok da büyük ilgiyle karşılanmamıştı. Milli kahraman Çingiz Mustafayev’in Azerbaycan’da rap’in gelişmesinde ve tanınmasında hizmetleri büyüktür. Ayrıca Çingiz Mustafayev Azerbaycan’da ilk disko kulübün kurucusudur. O dönemde kulüplerde Snap, Dr.Alban gibi ünlü zenci rapcilerin şarkıları sesleniyordu. Böylelikle Çingiz Mustafayev zenci rapini Azerbaycan’a getiren ilk insan olarak da adını tarihe yazdırmış oldu.
Daha sonra ise “Kasıbların mahnısı” adlı şarkısıyla Anar Nağılbaz Azerbaycan dilinde ilk rapi yazdı. 1993 yılında Nağılbaz’ın albümü beklendiğinden daha fazla ilgi gördü. Artık rape her keste ilgi uyanmaya başladı.  Vatanseverlerin müzik yarışmasında galip olan “Deyirman” grubu daha sonra “Ya Karabag, Ya Ölüm” adlı şarkısıyla da ün kazandı.
Elşad Hose’nin “Hayat değişmezdir” adlı albümü da rap hayranları tarafından büyük ilgiyle karşılanmıştır. 
2000 yılında Anar Nağılbaz “Azeri Image Service” adlı projesiyle yetenekli gençleri bir araya toplayabildi. Bu projeden Azerbaycan’da ilk rapci kız olarak tanınan Mc.Rain rap’in sadece erkekler için olmadığını ispatladı.
2001-2002 yıllarında yeni bir rap sanatçısı Uran (İbrahim İbrahimov) sanat dünyasına girmiş oldu.
“Deyirman” gurubu dışında 2002 yılında “Uran”, 2009 yılında “Haos” rap grupları kurulmuştur.Oxunub: 48854