Ana Sayfa    » MÜZİK    » Dans ansambllar   

Dans ansambllar

  

align=

Azerbaycan Devlet Şarkı ve Dans Orkestarsı
F.Emirov adına Azerbaycan Devlet Şarkı ve Dans orkestrası 1938 yılında Azerbaycan klasik müziğinin kurucusu Üzeyir Hacıbeyli tarafından kurulmuştur. Çeşitli dönemlerde kollektifde Ü. Hacıbeylinin yanında ve ondan sonra, ünlü bestecilerinden Said Rüstemov, Cihangir Cahangirov, Vasif Adıgözelov, Hacı Hanmemmedov, Telman Hacıyev ve Ramiz Mirişli yönetim etti. Ansamblın koreografi grubunda Emine Dilbazi, Tutu Hemidov, Böyükağa Memmedov, Roza Celilova, Aliye Ramazanova, Afag Melikova, Kamil Dadaşov, Elikram Aslanov, Nadir Memmedov ve başka ünlü dans ustaları yetişmiştir. 
Orkestranın repertuarını Azerbaycan ve dünya halkların şarkı dansları, koro eserleri oluşturuyor. 2000 yılının Ocak ayından Ansamblın içinde Azerbaycan Devlet Halk Çalgı aletleri grupu fealiyyet gösteriyor. Azerbaycan müzik kültürün gelişmesinde müstesna hizmetine göre orkestra13 Temmuz 1958 yılında Emektar kolektif fahri ödülünü almıştırAzerbaycan Devlet Şarkı ve Dans Orkestrası Azerbaycan Devlet Filarmonisinde  faaliyet gösteriyor. 

Çınar dans ansamblı
1959 yılında Neriman Nerimanov adına Azerbaycan Devlet Tıp Enstitüsünde, şimdiki Azerbaycan Tıp Üniversitesi\'nde dans ansamblı yaratmak girişimi ileri sürülmüştür. Ansambl ünlü dansöz Emine Dilbazinin yönetimi ile oluşturuldu. Kurulduğundan 3 aydan sonra ansambl Moskova\'da düzenlenen Azerbaycan edebiyatı ve sanatı haftasında yer almıştır. Moskova\'dan döndükten sonra başarılarından dolayı Çınar adlı bu grupa halk ansamblı adı verilmiştir. 1970\'li yıllardan başlayarak Çınar ansamblı Almanya, Slovenya\'da, Polonya\'da, Cezayir\'de, Türkiye\'de, Kıbrıs\'ta başarılı turne yolculukları geçirmiştir. Oxunub: 21384