Ana Sayfa    » PETROL    » Doğalgaz yatakları   

Doğalgaz yatakları

  


Azerbaycan arazisi gaz yataklarıyla zengindir. Son dönemde iki büyük doğalgaz yatağının  (“Şahdeniz” ve “Ümid”) bulunması kısa sürede Azerbaycan’ın büyük doğalgaz ihracatçısına dönüşeceğinin habercisidir.

“Şahdeniz” Doğalgaz Yatağı 
“Şahdeni” dünyada en büyük doğalgaz yataklarından biridir. Sözleşme alanı yaklaşık 859,8 km2’dir. Projenin uygulanması için 4,0-5,0 milyar dolarlık bir yatırım gerekmektedir.  Bu yatağın kullanımı sayesinde Azerbaycan’ın doğalgazla ilgili iç talebini tam şekilde karşılanacak. Bunun dışında ilk kez doğalgaz ihracatı yapılabilecektir.
2006 yılında sözleşme alanında bir üretim platformu kurulmuş ve aynı yıl kasım ayından itibaren doğalgaz üretimine başlanmıştır.  Hazırda platformda 4 kuyu kazılmış ve faaliyettedir. Bugüne dek 280 mln. m3 doğalgaz üretimi yapılmıştır.

“Ümid” Doğalgaz  Yatağı
Hazar denizindeki “Ümid” yatağında ilk hesaplamalara göre 200 milyar m3 doğalgaz potansiyeli bulunmuştur. Bu yatağın ülke bütçesine 30-40 milyar dolar gelir getireceği bildirilmektedir.
“Ümid” yatağının kullanılması sonucunda Azerbaycan’ın doğalgaz potansiyeli daha da artacaktır. İlk kez burada 20. yüzyılın 80-90’lı başlarında kazma faaliyetleri yapılmıştır. Yüzen sondaj aygıtı sayesinde 9 kuyu kazılmıştır. Sondaj kuyusu kazma faaliyetleri SOCAR tarafından “Ümid-1” platformunda yürütülmektedir. “Ümid” yatağı potansiyeline göre bağımsızlık sonrası Azerbaycan’da  “Şahdeniz”den sonra bulunmuş ikinci büyük doğalgaz yatağıdır.Oxunub: 104644