Ana Sayfa    » ÖDÜLLER    » Nişanlar    » “Heyder Aliyev” nişanı   

“Heyder Aliyev” nişanı

  

align=

Haydar Aliyev Nişaninin Tasviri 

Haydar Aliyev Nişanı yıldızdan, nişan zincirinden ve nişanın kendisinden oluşmaktadır.    Haydar Aliyev Nişanının yıldızı ve zinciri kılıçlı ve kılıçsız olarak iki çeşittir.   Nişanın yakaya takılması için tasarlanan yıldız sekiz kollu olup gümüşten hazırlanmıştır. Yıldızın kolları ışın biçimli beşerli çıkıntılar olarak tasarlanmıştır.   Yıldızın karşıt dış uçlarının arasındaki mesafe 82 mm\'dir. Yıldızın üzerinde daire kesitli dilimli yuvarlak levha yerleştirilmiştir. Kılıçlı yıldız da bu levha yıldızın kollarından dördünün üzerinden geçerek birleşen iki kılıcın üzerinde durur. Kılıçlar gümüşten yapılmış altın kaplamadırlar. Her kılıcın uzunluğu 82 mm, genişliği 4 mm’dir. Kılıçların her birinin
kabzasına pırlanta taş kakılmıştır. Kıvrım şekilli çemberli levhanın ortasına, daire biçimli madalyondaki cilalı zemin üzerine, Haydar Aliyev\'in kabartması konulmuştur. Zemin 18 ayar altından hazırlanmıştır. Madalyon, üzerinde kırk iki pırlanta taş olan iç halka ile çevrelenmiştir. İç halkayı saran orta halkanın kırmızı mine ile bezenmiş yukarı bölümünde kabartmalı altın harflerle HAYDAR ALİYEV sözleri yazılıdır, alt bölümde baklava dilimli üç adet motifin içerisi pırlanta taşla süslenmiştir. Bu üç motifin arasında yeşil mine ile bezenmiş hafif kavisli iki  şerit bulunmaktadır.   Orta halka çemberi kıvrımlı gök mavisi dış halka ile çevrelenmiştir. Üzerine üçgen oymalar içerisinde yirmi pırlanta taş kakılmıştır.
Haydar Aliyev Nişanının boyna asılırken göğse değen kısmı dört köşeli astar üzerine beyaz mine bezenmiş süslü motiften oluşmaktadır.   Nişanın kırmızı mine ile bezenmiş yıldız biçimli parçalarına pırlanta taşlar kakılmıştır.
Zeminin üstünde gök mavisi mine ile bezenmiş dört köşeli süs motifi bulunur. Nişanın dört ucunun her birine pırlanta taş kakılmıştır. Taban ve üstündeki süs motifleri gümüşten yapılmış altın kaplamadır.  Nişanın ortasında 18 ayar altın levha bulunmaktadır. Levhanın üzeri koyu kırmızı mine ile bezenmiştir.  Levhanın merkezinde Haydar Aliyev\'in 18 ayar altından yapılmış kabartması bulunur.    Kabartma birleştirilmiş iki kare şeklinde, düzgün geometrik biçimli çerçeve ile süslenmiştir. Karelerin üzerine yüz on iki adet pırlanta taş kakılmıştır. Çerçeve gümüşten yapılmış altın kaplamadır. Nişanın yüksekliği 67 mm, genişliği 67 mm\'dir. Nişanın zinciri belirli bir sırayla dizili on beş parçadan oluşur. Bu parçalar şunlardır:
- Zincirin sağ ve sol taraflarında bulunan, birleştirilmiş bayraklardan oluşan, gök mavisi,
kırmızı ve yeşil renkli mine ile bezenmiş iki süslemeli levha. Levhaların merkezinde Azerbaycan
Cumhuriyeti Devlet bayrağının tasviri vardır;
- Zincirin sağ ve sol taraflarında bulunan, beyaz mine ile bezenmiş dört köşeli iki süs motifi bulunur; onların merkezine kırmızı mineli süs motifi işlenmiş yuvarlak madalyon yerleştirilmiştir. Madalyonun merkezinde Haydar Aliyev\'e ait kısma adların yazıldığı simge vardır. Kılıçlı zincirde, madalyonun altına çapraz gümüş kılıçlar yerleştirilmiştir;
- Zincirin sağ ve sol taraflarında, ayrıca yukarı bölümünde bulunan gök mavisi, kırmızı ve yeşil mine ile bezenmiş, üzerinde Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet armasının tasviri olan üç levha bulunur. Belirtilen parçalar 112 pırlanta taşla süslenmiş küçük levhalar (her birinde yedişer pırlanta taş olmak üzere 16 levhacık) aracılığıyla geniş zincirle birleşir. Nişanın arka tarafının yüzeyi pürüzsüzdür, üzerine nişanın numarası damgalanmıştır. Kıyafete takmak için uygun düzeneğe sahiptir. Nişanın hazırlanmasında 533,29 gram 525 ayar gümüş, 3,89 gram 999 ayar gümüş, 57,42 gram 18 ayar altın, 6,42 gram 24 ayar altın, toplamı 0,83 karat olan 8 adet pırlanta taş, toplamı 5,34 karat olan 224 adet pırlanta taş, toplamı 1 karat olan 67 adet pırlanta taş olmak üzere toplam 299 adet pırlanta taş kullanılmıştır.
Haydar Aliyev Nişanı (Azerice: Heydər Əliyev ordeni), Azerbaycan′ın en yüksek nişanıdır.[1] Azerbaycan\'ın ülke gelişiminde katkıda bulunan kişilere verilir. Ortasında Haydar Aliyev kabartması bulunur. 22 Nisan 2005\'te çıkarılan kanunla tedavüle girmiştir. İlk olarak Azerbaycan\'ın dördüncü cumhurbaşkanı, Haydar Aliyev\'in oğlu İlham Aliyev\'e verilmiştir. Tedavülde olduğu şu ana kadar 10 adet verilmiştir.
Statüsü [değiştir]
1. Haydar Aliyev nişanı Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşlarına şu durumlarda verilir: 
1.1. Azerbaycan\'ın gelişmesine, gücünün ve şerefinin artmasına katkıda bulunan müstesna hizmetlere;
1.2. Vatanın savunmasında, Azerbaycan\'ın devlet menfaatlerinin korunmasında gösterilen mertlik ve kahramanlığa;
2. Haydar Aliyev nişanı Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na, statüsüne göre verilir.
3. Haydar Aliyev nişanı yabancılara aşağıdaki durumlarda verilir: 
3.1. Azerbaycan Cumhuriyeti’ne yapılan büyük hizmetlere;
3.2. Azerbaycancılık düşüncesinin hayata geçirilmesine, dünya Azerbaycanlılarının dayanışmasına yapılan hizmetlere;
3.3. Azerbaycan Cumhuriyeti ile diğer devletler arasında siyasi, ekonomik, bilimsel ve kültürel ilişkilerin kurulması ve geliştirilmesine yapılan hizmetlere;
4. Haydar Aliyev Nişanı′nın kılıçlı yıldızı ve kılıçlı zinciri, Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası’nın 109. maddesinin 32. fıkrasında belirlenen şekilde verilir.
5. Haydar Aliyev Nişanı′nın yıldızı yakanın sol tarafına, Azerbaycan Cumhuriyeti\'nin diğer nişan ve madalyaları bulunması durumunda, onlardan önce takılır[2].Oxunub: 158480