Ana Sayfa    » MÜZİK    » Klasik müzik    » Koro müziksi   

Koro müziksi

  

align=

Koro Yunanca “choros” – “şarkıcılar kolektifi” anlamına gelmektedir. Koro içeriğine göre aynı cinsiyetten (bayan, erkek veya çocuk) ve karışık, ifacılarının sayısına göre ise büyük ve küçük oluyor. Karışık koro 2 gruptan ibarettir;
- soprano, alto (bayan sesleri)
- tenor ve bas (erkek sesleri).
Koro kolektifinde her grup birkaç partiye bölünebilir. Karışık koroda en az 12 (her grupta 3 kişi), en fazla 100-120 şarkıcı vardır. Koronun akapella ve enstrümantal eşliğinde türleri vardır. Koro için düşünülen müzik eserleri aşağıdakilerdir: bağımsız eser veya opera, messa oratoryo veya kantatanın bir bölümü.
Azerbaycan koro müziğinin inkişafında önemli rolü olmuş Cahangir Cahangirov (1921-1992) “Arazın o tayında” vokal-senfonik eserini, “Füzuli” ve “Nesimi” kantatalarının, “Sabir” ve “Hüseyn Cavid-59” oratoryolarının müellifidir. O, aynı zamanda “Azad” ve “Hanendenin kaderi” operaları, drama oyunları, film müzikleri ve çeşitli enstrümantal eserler bestelemiştir.

Azerbaycan Devlet Koro Kapellası – Ülkenin önde gelen müzik kolektiflerinden biridir. 1966 yılında Azerbaycan Devlet Filarmonisine bağlı olarak kurulmuştur. Kapellanın yaranma tarihi uzun yıllar boyu kolektife başkanlık yapmış emektar sanat adamı, koromeyster Eduard Novruzov’un adıyla bağlıdır.
1996 yılından bugüne dek Azerbaycan Devlet Koro Kapellasının müdürü ve orkestra şefi halk artisti Gülbacı İmanova’dır. Koronun repertuarı Azerbaycan ve yabancı ülkelerin bestecilerinin eserlerinden oluşmaktadır, hem de, makamlar esasında bestelenmiş C. Cahangirovun “Füzuli” kantatası, “Azad” operasından “Çahargah” korosu, N. Eliverdibeyov’un “Bayatı-Şiraz” vd. koro kompozisyonları Azerbaycan Devlet Koro Kapellasının repertuarında önemli yer almaktadır. Oxunub: 18139