Ana Sayfa    » DEVLET KURUMLARI    » Devlet şirketleri    » “Azerigaz” A.Ş.   

“Azerigaz” A.Ş.

  

align=
20 Temmuz 2009’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı Azerbaycan Devlet Petrol Şirketinin Yapısının İyileştirilmesine Dair kararname imzalamıştır. 1 Temmuz 2009 tarihli ve 366 sayılı emriyle “Azerigaz”» Kapalı Anonim Şirketi ve ona bağlı kurumlar yeniden oluşturulmuştur. Onların bünyesinde Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketinin “Azerigaz” İstihsal Birliği kurulmuştur.
Aynı emirle Azerbaycan Devlet Petrol Şirketinin “Doğalgaz İşlemleri Müdürlüğü”nün adı değiştirilerek “Doğalgaz İhraç Müdürlüğü” adlandırılmıştır. Yeni oluşturulmuş kurumlar arasında “Azerigaznegl” İB, “«Yeraltı Doğalgaz Depolama” İstihsal Birliği, “Bakü Baş İstihsal” Doğalgaz Müdürlüğü, «Doğalgazın Kabülü ve Satışı» Ltd. Şirketi, “Nahçivangaz” Ltd. Şirketi, “Negliyyat” Türevsel Anonim Şirketi, “Azerigazsazlama” Anonim Şirketi, “Tamir-tikinti” Müdürlüğü, ayrıca Azerbaycan Bilimsel Araştırma ve Proje Doğalgaz Enstitüsü dahil edilmiştir.
“Azerigаz” gazın üretimi, imalatı, depolanması, nakli, dağılımı, ayrıca sanayi ve  tüketici tesislerinin inşası, kullanımı, denetimi, test edilmesi ve belgelendirilmesi, üreticiler, da dağıtıcılar, tüketiciler ve doğalgaz depoları, ithal ve ihracı, transit amaçlı gazın boru hatlarıyla uzak mesafelere iletilmesi vs. istikametlerde faaliyet gösterir.

Adres: Bakı şeheri, Az 1025, Yusif Seferov küçesi, 23
Telefon: (99412) 490-43-34
Faks: (99412) 490-42-92
İnternet sitesi: www.socar.gov.az Oxunub: 138838