Ana Sayfa    » SPOR    » Uluslararası yarışmalar   

Uluslararası yarışmalar

  

Dünyanın spor alanında artık kendisine onurlu bir yer tutan Azerbaycan hem de bir çok uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapıyor. Azerbaycan\'da yapılan Avrupa, dünya şampiyonaları dizi niteliktedir. Her yıl ülkede ritmik jimnastik, Tekvando, güreş, boks, karate, futbol vb. bu gibi sporlar üzere dünya ve kıta şampiyonaları, Olimpiyat Oyunları\'nın lisans turnuvaları yapılmaktadır. Genelde son 10 yılda Azerbaycan\'da 300\'den fazla uluslararası yarışma yapılmıştır. Son yıllarda dünyanın spor kamuoyunun dikkatini çeken, sayıca daha fazla ülke ve sporcuların katıldığı en büyük kapasiteli yarışmaları bilgilerinize arzediyoruz:

Yeniyetme judocuların Avrupa Şampiyonası
align=

2003 yılında Bakü\'de, Haydar Aliyev adına Spor - Konser Kompleksi`nde yeniyetme judocuların Avrupa Şampiyonası düzenlenmiştir. Yarışmada kıtanın 30 ülkesinden 300 kadar judocu yer almıştır.

Ritmik jimnastik üzere dünya kupası
align=
2004 yılında Bakü\'de, Haydar Aliyev adına Spor-Konser Kompleksi`nde ritmik jimnastik üzere Dünya kupası eleme yarışmaları yapılmıştır. Yarışmada dünyanın 22 ülkesinden 47 jimnastikçisi yer almıştır.

Taekvondo üzere Avrupa Olimpiyat lisans turnuvası
align=
2004 yılında Bakü Spor Sarayı\'nda Taekvondo üzere Avrupa Olimpiyat lisans turnuvası düzenlendi. Turnuvada Avrupa\'nın 39 ülkesinden 268 sporcu mücadele etmiştir.

Ritmik jimnastik üzere 27. Dünya Kupası
align=

3-9 Ekim 2005 tarihinde Bakü\'de, Haydar Aliyev adına Spor-Konser Kompleksi`nde ritmik jimnastik üzere 27. Dünya Şampiyonası düzenlenmiştir. 47 ülkeyi temsil eden jimnastikçi kızlar yarışmada yer almıştır.

Askeri kişilerin güreş üzere 24. Dünya Kupası
2006 yılında Haydar Aliyev adına Spor-Konser Kompleksi`nde askerler arasında serbest güreş ve Greko-Romen güreşi üzere 24. Dünya şampiyonası düzenlenmiştir. Şampiyonada 20 ülkenin 200\'den fazla güreşçisi ödüller için mücadele etmiştir.

Serbest, klasik-Romen güreşi ve kadın güreşçilerin dünya şampiyonası
align=
2007 yılı Eylül ayında Bakü\'de, Haydar Aliyev adına Spor-Konser Kompleksi`nde serbest, klasik-Romen güreşi ve kadın güreşçilerin dünya şampiyonası düzenlendi. Şampiyonaya 102 ülkeden 2500 \'den fazla sporcu katıldı.

Paralimpik judocular arasında Avrupa Şampiyonası
align=
2007 yılında Bakü\'de görme engelli paralimpik judocular arasında Avrupa Şampiyonası düzenlenmiştir. Kıta Şampiyonası Azerbaycan\'ın paralimpik hareketi tarihinde Bakü\'de düzenlenen ilk önemli yarışma olmuştur. Pekin Yaz Paralimpik Oyunları\'na lisans kazanmak özelliği taşıyan yarışmada Fransa, Büyük Britanya, Finlandiya, İtalya, Sırbistan, Macaristan, İspanya, Almanya, İsveç, Türkiye, Ukrayna, Bulgaristan, Rusya, Letonya, Litvanya ve Yunanistan\'dan 100\'den fazla sporcu katılmıştır.

Bakü\'de ritmik jimnastik üzere 25. Avrupa Şampiyonası
2009 yılında Bakü\'de, Haydar Aliyev adına Spor Konser Kompleksi`nde ritmik jimnastik üzere 25. Avrupa Şampiyonası düzenlenmiştir. Yarışmalarda dünyanın 32 ülkesinden 186 jimnastikçi yer almıştır.

Dövüş sanatı üzere Dünya kupası
2009 yılında Bakü Spor Sarayı\'nda yarışmada Pankration-dövüş sanatı üzere üçüncü Dünya kupası yarışması düzenlendi. Yarışmada Azerbaycan milli takımı da dahil, toplam 25 ülkeden 120 \'den fazla sporcu baş ödül için mücadele etmiştir.

Eskrim üzere gençler ve kadetler arasında dünya şampiyonası
align=
2010 yılında Bakü\'de, Haydar Aliyev adına Spor-Konser Kompleksi`nde  eskrim üzere gençler ve kadetler arasında dünya şampiyonası gerçekleştirildi. Yarışmalara dünyanın 87 ülkesinden 1565 sporcusu katılmıştır.

Vücut geliştirme üzere 64.dünya şampiyonası
align=
2010 yılında Bakü\'de, Haydar Aliyev Sarayı\'nda erkekler arasında vücut geliştirme üzere 64.dünya şampiyonası düzenlendi. Yarışmada 63 ülkenin sporcusu birincilik için mücadele etmiştir.

Gençler arasında boks üzere dünya şampiyonası
2010 yılında Bakü\'de Serhedçi Olimpiyat Spor Merkezi\'nde gençler arasında boks üzere dünya şampiyonası düzenlendi. Şampiyonada 96 ülkeden 500 sporcu yer almıştır.
 
Serbest, Greko-Romen ve kadın güreşi üzere Avrupa Şampiyonası
2010 yılında Bakü\'de Haydar Aliyev adına Spor-Konser Kompleksi`nde serbest, Greko-Romen ve kadın güreşi üzere Avrupa Şampiyonası düzenlenmiştir. Yarışmaya Azerbaycan da dahil olmak üzere, 36 ülkeden 383 sporcu katılmıştır.

Judo üzere World Masters uluslararası turnuva
2011 yılında Bakü\'de rating puanları veren -World Masters serisi uluslararası turnuva düzenlendi. Turnuvada 42 ülkeyi temsil eden 300\'den fazla sporcu mücadele etmiştir.

Judo üzere Dünya Kupası
2011 yılında Bakü\'de, Serhedçi Spor Olimpiyat Merkezi\'nde 2012 Londra Yaz Olimpiyatları`na lisans karakterli Judo üzere erkekler arasında Dünya Kupası yarışmaları düzenlendi.
 
Boks üzere XVI Dünya Şampiyonası
align=
2011 yılı  26 Eylülden 8 Ekime kadar Bakü\'de düzenlenen boks üzere dünya şampiyonasında 113 ülkeden 570 boksör mücadele etmiştir. Bu, ülkelerin ve sporcuların sayısına göre rekor gösterge idi. Bu şampiyona hem de 2012 Londra Olimpiyatları`na lisans karakteri taşımıştır.

Gençler arasında serbest, Greko-Romen, kadın ve plaj güreşi üzere dünya şampiyonası
2012 yılı 21-27 Ağustos tarihinde Haydar Aliyev adına Spor-Konser Kompleksi`nde yeniyetmeler arasında serbest, Greko-Romen, kadın ve plaj güreşi üzere dünya şampiyonası düzenlendi. Dünya Şampiyonası\'na 41 ülkeden 850 sporcu katıldı.
 
GT3 ve klasik Formula 1 yarışması
align=

26-28 Ekim 2012 yılında Bakü\'de ilk kez düzenlenen GT3 ve klasik Formula 1 yarışmalarının City Challenge Bakü oto gösterisi düzenlenmiştir. Yarışmaya 10 takım (her birinde 2 şoför dahil) katılmış ve 2,1 kilometrelik yarış dilimi kat etmişlerdir. Yarışma 300 milyon seyirciyi kapsamış, 120 ülkede televizyon kanalları aracılığıyla yayımlanmıştır.

Azerbaycan\'da 17 yaşlı kızlar arasında dünya şampiyonası
align=
FIFA U-17 Kadınlararası Dünya Şampiyonası 22 Eylül - 13 Ekim 2012 tarihleri arasında düzenlenen ve yarışmada 16 ülkeden 17 yaş altı olan futbolcu kızlar yer almıştır. Bu, Azerbaycan\'da düzenlenen ilk FIFA töreni ve Avrasya\'da yapılan ilk U-17 kadınlararası dünya şampiyonası olmuştur.Oxunub: 108153