Ana Sayfa    » SPOR    » Sambo   

Sambo

  

align=

Sambo veya Sombo, Sovyetler Birliği\'nde geliştirilmiş modern bir savaş sanatı, mücadele sporu ve kendini koruma sistemidir.
Sambo kelimesi Silahsız kendini savunma anlamına gelen Rusça\'daki “Samooborona bez orujiy”a ifadesinin kısaltılmışıdır.
Güreşin bu türü 20. yüzyılda 20`li yılların başında Moskova\'nın Dinamo kulübünde, daha sonra Vladivostok ve 1931 yılından Merkezi Devlet Beden Eğitimi Enstitüsü\'nde, aynı zamanda Ordu spor kulüplerinde uygulanmaya başlamıştır.
Azerbaycan milli güreşinden bacağı ve bacakları tutarak atlama teknikleri, değirmen atlama teknikleri sambonun tekniğine dahil edilmiş ve bu atlamalar yarışlarda popülerliği ile daha çok ilgi çekmiştir. Samboda aynı zamanda Greko-Roman ve serbest güreşte, İsveç kuşak tutmasında, Lankişir ve Kemberlend yöntemli İngiliz güreşinde, Japon jiu jitsu, karate, aykido, Judo, Kendo spor dallarında uygulanan en güzel atlama teknikleri sentez edilmiştir.
1938 yılının Kasım ayında Beş şehrin maçı adıyla tarihe geçmiş ilk resmi sambo yarışması Bakü\'de düzenlenmiştir.
Azerbaycan\'da sambonun teşekkülü 20. yüzyılın 30\'lu yıllarının sonlarına rastlar ve onun ülkede gelişmesi emektar direktör sovyetler birliği dereceli hakem İsmail Ahmetov\'un adı ile bağlıdır.
İsmail Ahmetov\'un öğrencilerinden Ferhat Hayatzade, İdris Bağırov, Zakir Nasirov, Sabir Hüseyinov o dönemin ünlü pehlivanları olmuşlardır. 1954 yılı mart ayında Y.M.Çumakov’un yönetimi ile Bakü\'de özel hazırlık seminerine, 25-28 Mart tarihlerinde ilk Azerbaycan Şampiyonası düzenlenmiştir. Sabir Hüseyinov, Alkivarid Pavla, Muhtar Dadaşov, İslam Hümbetov ilk Azerbaycan şampiyonları adını almışlardır.
3-8 Nisan 1954 tarihinde Harkiv kentinde yapılan SSCB şampiyonluk yarışmalarında Sabir Hüseyinov ve Alkivarid Pavla de yer almıştır. Sabir Hüseyinov 60 kg’da ikinciliği kazanarak gümüş madalya almıştır. Azerbaycan güreşinin gelişmesinde büyük hizmetleri olan, dört türü üzere (Greko-Roman, serbest, milli güreş ve sambo) «spor ustası» Sabir Hüseyinov\'un bu başarısı ülkemiz için en yüksek başarıydı.
1959\'da itibaren  resmi Azerbaycan Kupası devamlı olarak  düzenlenmektedir.
Gençler arasında ilk altın madalyayı 1966 yılında Leningrad şehrinde düzenlenen SSCB birinciliğinden 52 kg’da güreşmiş Kemal Gasımov getirmiştir.
Gençler arasında SSCB birinciliyinden ilk altın madalyayı ise 1979 yılında Sumgayıt sambo okulu öğrencisi, 57 kg’da güreşen Ferhat Akkuş kazanmıştır.
Gençler arasında 1982 yılında Fransa\'da düzenlenen Dünya birinciliğinde ilk altın madalyayı Sumgayıt sambo okulunun öğrencisi 52 kg’da güreşen Faik Ağayev kazanmıştır.
Ağdam sambo okulunun öğrencisi Ceyhun Mehmetov 1987 yılında gençler arasında ilk dünya birinciliyinin galibi, 1988 yılında SSCB ve dünya şampiyonu, 1989 yılında SSCB ve dünya kupasının sahibi, 1990 yılında Avrupa şampiyonu olmuştur. Emektar sporcu Ceyhun Mehmetov 7 kat dünya, 6 kat Avrupa şampiyonu, dünya kupasının galibi gibi yüksek spor başarıları sağlamakla, dünya rekortmeni olmuş, 20. yüzyılın sambo yıldızı olarak tarihte iz bırakmıştır.
Kadınlar arasında 5 dünya, 3 Avrupa, 2 SSCB şampiyonu olmuş, emektar «spor ustası» Zülfiye Hüseyinova Azerbaycan sambosunu dünya çapında hakkıyla temsil etmiştir.Şabran şehrinin sambocusu uluslararası dereceli «spor ustası» Müşvig Caferov da 1991 yılında SSCB Halklarının 10. Müsabakasının şampiyonu olmuş, SSCB, Avrupa, dünya şampiyonluk yarışmalarında başarı sağlamıştır.
1992 yılında Rusya\'nın başkenti Moskova\'da bayanlar arasında ilk Avrupa Şampiyonluk yarışmaları yapılmıştır.
1992’de Azerbaycan Sambo Federasyonu (ASF) kuruldu. 16 Kasım 1992 yılında Sumgayıt şehrinde ASF-nin 1. Kuruluş Kongresi düzenlenmiştir. 1993 yılından Azerbaycan Sambo Federasyonu, Avrupa Sambo Federasyonu (FES) ve Uluslararası Amatör Sambo Federasyonu\'nun (FİAS) asil üyesidir.
Bağımsızlık döneminde (1997 yılında) Azerbaycan sambocuları Avrupa birincisi olmuş (1997 yılında milli takımımız yetişkinler, gençler arasında 1., erkekler arasında 2. yeri kazanmıştır).
2003 yılından Azerbaycan Sambo Federasyonu Başkanı dünya rekortmeni Ceyhun Memmedov’dur.
2008\'de Uluslararası Amatör Sambo Federasyonu (FİAS), 62 Milli Federasyonu kendi içerisinde birleştiriyordu. Avrupa, Asya, Afrika, Amerika Sambo Federasyonları oluşturulmuş ve bu kıtalarda bu spor dalının daha da geliştirilmesi faaliyeti gösteriyorlar.Bugüne kadar sambo okulu öğrencisi 30\'dan fazla “spor ustası”, 4 sambocu - İntikam Azizov, Bahtiyar Hacıyev, Vügar Mehmetov ve Sehriman Ağayev uluslararası dereceli “spor ustası”, Ceyhun Mehmetov ise “emektar spor ustası” adına layık görülmüşlerdir.Azerbaycan\'ın sambo tarihinde Bakü, Sumgayıt, Gence, Ağdam, Deveçi, Siyezen, Mingeçevir sambo okulları özel bir yere sahiptir.
Bugüne dek sambo okulun 30\'dan fazla öğrencisi “spor ustası”, 4 sambocu - İntikam Azizov, Bahtiyar Hacıyev, Vügar Mehmetov ve Sehriman Altun uluslararası “spor ustası”, Ceyhun Memmetov ise “emektar spor ustası” adına layık görülmüşlerdir.Azerbaycan\'ın sambo tarihinde Bakü, Sumgayıt, Gence, Ağdam, Deveçi, Siyezen, Mingeçevir sambo okulları özel bir yere sahiptir.

Sambocular:
Akif İsmailov
Arif Alekperov
Bahtiyar Abbasov
Ceyhun Mehmetov
Emil Hasanov
Elmettin Ahmetov
Ebulfes Aliyev
Ahmettin Recepli
Ekber Aliyev
Firdevsi Tağıyev
Givi Camiaşvili
İsmail Ahmetov
Haydar Haşimov
Hüseyin Eyvazzade
Mirağa Giyasov
Mikail Orucov
Namık Sultanov
Perviz Şükürov
Rauf Şefiyev
Ramil Mahmutov
Sabir Hüseyinov
Şahlar Mustafayev
Telman Bayramov
Vügar Mehmetov
Vitali Apuşkin
Ziyabil Abbasov
Zülfiyye Hüseyinova 
Oxunub: 24437