Ana Sayfa    » SPOR    » Atletizm   

Atletizm

  

align=

Ağır atletizmde sporcular iki programla yarışırlar. Bu, silkme ve koparma adlanır. Birincide  sporcu halteri önce yerinden kaldırır, sonra kollarını açarak başı üzerine kaldırır. Bütün bunları onun, sadece kas gücüyle yapması gerekir. Bu zaman  sporcu azacık çökerek, vücuduyla ile yorulmuş kollarına yardım ederse, hakimler ışığa basarak, bu hareketi kabul etmeyecekler.
Koparma da iki hareketten ibarettir. Sporcu halteri tek hareketle yerden başının üzerine kaldırır. Sadece bundan sonra kendisi kalkar. Kuvvet ve sertliğin bu şekilde bir araya gelmesiyle sporcu iki türlü harekette çok büyük ağırlığı kaldırabilir. Şunu da vurgulamak gerekir ki yarışmada birincilik kazanmak için haltercinin iki türün toplamı olarak daha fazla halter kaldırması gerekir.
Ağır atletizm uluslararası  alanda büyük nüfuza sahiptir. Bu spor dalı Azerbaycan’da da hızla gelişmektedir. Bugün sporcular değişik uluslararası  yarışmalarda başarılı sonuçlar elde etmekteler. 2009 yılında Sidney Dünya Mastır Oyunlarında Akif Alıyev altın madalya, Asif Melikov gümüş madalya, Tofig Heyderov ise beşinciliği kazanmışlar.
2010 yılında Singapur’da düzenlenen yarışmada Nicat Rehimov yıldızlar arasında olimpiyat şampiyonluğunu kazanmışlar.
Azerbaycan’da Ağır Atletizm Federasyonu faaliyet göstermektedir.

Ağır atletler:
Azer Memmedli
Andrey Çemerkin
Dimas Purros
Elhan Eliguluzade
Efgan Bayramov
Eli Memmedli
Firidun Guliyev
Ferruh Feteliyev
Hafiz Süleymanov
Nicat Rehimov
Kahi Kahiaşvili
Kenan Eliguluzade
Paşa İbrahimli
Rüstem İmanzade
Tofig Heyderov
Yanko Rusev
Zülfügar Süleymanov Oxunub: 24491