Ana Sayfa    » SPOR    » Tenis   

Tenis

  

Bu spor türünün salon tenisi adıyla bilinen en eski şekli 1880’li yıllarda Hindistan ve Güney Afrika’daki İngiliz subayları tarafından oynanmıştır. Sigara paketlerinin kapaklarını raket, yuvarlak şarap şişesi kapağını top, kitapları da ağ olarak kullanmışlardır.
1890’lı yıllarda İngiltere’de bu oyunun diğer versiyonları da geliştirilmiştir. Bunlar Whiff whaff ve gossima adlı değişik adları vardır. Bundan sonra “Parker Brothers” firması masaya kurulacak taşınabilir ağ,  küçük bir top ve minyatür raketlerden ibaret salon tenisi hazırlayarak satmaya başlamıştır.
Tenis spor dalı olarak Azerbaycan’da da belli gelişim süreci yaşamıştır. Azerbaycan tenisçileri Sergey Lihaçev, Yelena Biryukova, Ramiz Ehmerov SSCB birincilik yarışmalarına, Avrupa şampiyonluk yarışmalarına, değişik uluslararası turnelere, tek ve karma çift yarışmalara katılarak ödül kazanmışlar.
Hazırda bu spor dalında federasyon faaliyet göstermektedir. 2006 yılında Malta’da yapılmış Devis Kupasının Avrupa-Afrika bölgesinde 4. grubunda yarışan Azerbaycan’ın tenis takımı 6. yeri kazanmıştır.
2011 yılı nisan ayında Azerbaycanlı tenisçiler Avrupa turnesinde yüksek sonuçlar elde etmişler.
Son dönemde ülkede tenisin gelişmesi yönünde atılmış en ciddi addım Tenis Akademisinin açılması olmuşur. 2008 yılının mart ayında Bakü’nün 8. Mikro-rayon bölgesinde inşaatına başlanmış akademinin arazisi 2,7 hektardır. Tesisin 4070 m2 alanında tenisle uğraşanlar için her türlü ortam oluşturulmuştur. Genel istatistiklere göre hazırda Azerbaycan’da 8 tenis meydanı, 3 tenis kortu faaliyettedir. 

Tenisçiler:
Arif Guliyev
Elvin Ehmedov
Dmitriy Zarubin
Ferid Hacızade
Orhan Babayev
Orhan Manaflı
Orhan Rüstemov
Samir Gafarov
Talet Rehimov
Vasif Mütellibov
Zaur Bayramov  Oxunub: 100435