Ana Sayfa    » SPOR    » Hentbol   

Hentbol

  

align=

Hentbol, bir takımın altısı saha, birisi  kalede olmakla yedi oyuncudan ibaret iki takım arasında oynanan yarışmadır. Oyun süresi 30 dakikalık iki bölümden ibarettir.  Başlangıçta büyük statlarda 11 kişilik takımlar halinde oynanan hentbol, 1950’lerden sonra salon sporu haline gelmiştir.
Bugün hentbol, özelikle Avrupa kıtasında dikkat çekmektedir. Muasır hentbolda dünya ve olimpiyat şampiyonluğunu Avrupa kıtası dışına çıkarabilen  tek ülke Kore olmuştur.
Azerbaycan’da da bu spor dalına ilgi büyüktür. Sovyet döneminde Azerbaycan hentbolu SSCB mekanında her zaman 2-3. Yerlerde olmuştur. Hentbolcular Refige Şabanova ve Lüdmila Şubina Sovyet takımında oynayarak Olimpiyat şampiyonluğuna yükselmişler.
Azerbaycan bağımsızlığına kavuştuktan sonra hentbolcuların başarıları daha fazla olmuştur. 2002 yılında Bakü’de Çağırış Kupası  yarışması düzenlenmiştir. Avrupa hentbol Federasyonunun düzenlediği bu yarışmada Azerbaycan takımı yarışmanın galibi olmuştur.
2008 yılında Azerbaycan’ın bayanlardan ibaret hentbol takımı Karadağ’da düzenlenen Dünya Şampiyonluk yarışmaları grup elemelerinde Bulgaristan’ı, ikinci görüşte İtalya’yı yenmiştir.
2010 yılında Makedonya’da yapılmış bayan hentbolcular arasında dünya şampiyonluğuna katılarak ikinciliği kazanmışlar.
Azerbaycan’da erkek hentbol takımı da faaliyet göstermektedir. Fakat bayan takımından farklı olarak erkek takımı bugüne de pek ciddi bir başarıya imza atmamıştır.Oxunub: 20895