Ana Sayfa    » SPOR    » Satranç   

Satranç

  

align=

Satranç dünyanın en kadim oyunlarından biridir. Rivayete göre, satranç Hindistan’da meydana gelmiştir.
Satranç iki tarafın – beyaz ve siyah figürlerle oynayan rakiplerin mücadelesidir. Her tarafın bir şah, bir vezir, iki top, iki fil, iki at ve sekiz piyondan ibaret 16 taşı vardır. Satranç tahtası 64 - 32 beyaz ve 32 siyah kareden ibarettir.
2005 yılından itibaren satranç şampiyonluk yalnız FIDE tarafından belirlenir.

Azerbaycan’da Satranç
Azerbaycan’da satranç oyununun tarihi çok eskidir. Hakani (11. yy.), Nizami (12. yy.), Nesimi (14. yy.), Fuzuli (16. yy.) gibi büyük şairler eserlerinde satrançtan bahsetmiş, oyunla ilgili anlamlı fikirler söylemişler. Fransız yazar Alexandre Dumas Azerbaycan’da bulunduğu sırada Natevan ile satranç oynamış ve Natevan’ın bu kadim oyunun sırlarını derinden bildiğini yazmıştır. Görkemli mütefekkir M.F.Ahundov oğluna yazdığı mektupta satrancın sırlarını öğrenmeği tavsiye etmiştir. Orta Asya’da her kesi yetenekli oyunuyla hayran bırakan eden Celaleddin Nahçıvani (12. yy.) Azerbaycan’ın ilk satranç ustalarından sayılır.
1926 yılında Bakü, 1934’de ise Azerbaycan Şampiyonluk yarışmaları yapılmıştır. Yarışmaların galibi K.Selimhanov olmuştur. 1950’li yılların sonunda ünlü satranç ustası S.Halilbeyli SSCM spor mastırı unvanını almış ilk Azerbaycanlı oyuncudur. Geçen yüzyılın 70’li yıllarından itibaren Azerbaycan’da satranç oyununa devlet tarafından önemli destek verilmiştir.  Yaklaşık 60 civarında çocuk ve genç satranç okulu inşa edilmiştir. Bu kısa sürede olumlu sonuçlarını vermiştir. Azerbaycan’da Harri Kasparov, Teymur Recebov, Şehriyar Memmedyarov, Vügar Heşimov, Vladimir Akopyan ve Emil Sutocskiy gibi dünya çapında satranç oyuncuları yetişmiştir.
H.Kasparov, F.Sideifzade, E.Meherremov, A.Hüseynov A.Sofiyeva, F.Velihanlı, İ.Gedimova SSCB’de ve uluslararası yarışmalarda peş peşe galebe kazanmışlar. 1992 yılında bayanlardan ibaret takım Manila’da Dünya Satranç Olimpiyatına katılmış ve 67 takım arasında yedinciliği kazanmışlar. 1993 yılında Avrupa takım şampiyonluğu yarışmasında (Debretsen, Macaristan) yine Azerbaycan bayan takımı bronz madalya kazanmıştır. Son 14 yılda Azerbaycanlı yıldızlar Dünya ve Azerbaycan Şampiyonluk yarışmalarında 70 madalya gazanmışlar. 2002 yılında gençler arasında Avrupa  Şampiyonluk yarışmaları, Bakü’de bir  yıl sonra ise  Dünya Şampiyonluk yarışmaları (Nahçıvan) düzenlenmiştir.  Bu yarışmalarda Azerbaycan’ı temsil eden  oyuncular - Z.Memmedyarova (bir altın, bir gümüş), Ş.Memmedyarov (bir bronz, bir altın), V.Heşimov (bir gümüş) toplam beş madalya kazanmışlar. 2005 yılında Şeki’de, iki yıl sonra ise Bakü’de dünyanın güçlü bayan satranç oyuncularıyla yarışmışlar. Bu başarını dikkate alarak Uluslararası  Satranç Federasyonu Grand Prix turneler silsilesinin ilk aşamasının Bakü’de yapılmasını kararlaştırmıştır. Son illerde Azerbaycan satranççıları T.Recebov, Ş.Memmedyarov ve V.Heşimov dünyanın tanınmış satranç oyuncuları seviyesine yükselebilmiştir. 2007 yılı sonunda erkek takımı Yunanistan’ın Girit adasında düzenlenmiş Avrupa Şampiyonluk yarışmasında Azerbaycan’a bronz madalya ile dönmüştür.
FIDE’nin listesinde Azerbaycan satranç oyuncuları Teymur Recebov, Şehriyar Memmedyarov ve Vügar Heşimov dünyanın en güçlü 20 satranç oyuncusu arasında yer almaktadır.

Satranççılar:
  • Aynur Sofiyeva
  • Emil Sutocskiy 
  • İlahe Gedimova
  • Harri Kasparov
  • Füruze Velihanlı
  • Şehriyar Memmedyarov
  • Teymur Recebov
  • Vügar Heşimov
  • Zemfira MemmedyarovaOxunub: 24485