Ana Sayfa    » SPOR    » Jimnastik   

Akrobatik jimnastik

  

align=

Akrobasi eski bir spor türüdür. Akrobatik hareketlerin motifleri Antik Çağ Yunan eserleri olan “İliada” ve “Odissea”da geçmektedir. «Akrobat» terimi Yunanca “Akrobates” kelimesinden türemiş ve “yukarı kalkan” anlamını vermektedir. 
1573 yılında beden eğitiminde akrobasi hareketlerinden bahseden ilk kitap İ.Merkurialis  tarafından yazılmıştır.
19. yüzyılda sporun gelişmesi ve akrobasi hareketlerinin yeni türlerinin meydana gelmesi spor hareketlerinin bir kısmını oluşturmuştur.
1973 yılında Moskova’da 10 ülkenin (Bulgaristan, İngiltere, Macaristan, Almanya Demokratik Cumhuriyeti, Küba, Polonya, SSCB, ABD, Almanya Federatif Cumhuriyeti ve Yugoslavya) katılımıyla Uluslararası Spor Akrobasi Federasyonu (BIAF) tesis edilmiş,  Yönetmeliği ve yarış kuralları belirlenmiştir. BIAF’ın Birinci Başkanı Stoil Satirov (Bulgaristan) seçilmiştir. İlk Dünya Şampiyonluk yarışmaları 1974’de Moskova’da yapılmıştır.

Azerbaycan’da Akrobasi
Azerbaycan’da akrobasinin gelişimi 1920-30’lu yıllara tesadüf eder. Bu dönemde G.Seferov, G. Becanov, Y.Yurfeld, D.Dvoryankin, İ.Kiselyov ve H. Ağayev Azerbaycan akrobasisinin bir spor türü olarak gelişmesine büyük katkı da bulunmuşlar.
1936 yılında Bakü’de ilk resmi olmayan yarışma düzenlenmiştir. Yarışma programına sadece erkekler grup hareketleriyle katılmışlar. Bundan sonra Azerbaycan akrobatları Sovyetler Birliğinde düzenlenen yarışmalara katılmışlar.
1960-1990’lı yıllarda akrobatlar ülke ve uluslararası yarışmalarda önemli başarılara imza atmışlar. Bu  yıllarda erkeklerin çifte hareketlerinde Behram ve Elşad Nerimanov kardeşleri, E.Bahşiyev ve N.Babayev, S.Saakov ve Y.Demyanenko, R.Gasımov ve Y.Yuçkin, Y.Mamonov ve N.Memmedov, S.Recebov ve O.Klimaşkin, A.Mustafayev ve S.Cebrayılov, karma çifte hareketlerde A.Recebov ve T.Yaşinkina, bayanların grup hareketlerinde L.Harçenko, S.Sundikova ve E.Guliyeva, erkeklerin grup hareketlerinde R.Memmedov, B.Ravinov. G.Galimayev ve E.Ezimov, M.Elekberov, A.Bahşiyev, A.Gafarov ve E.Guliyev, D.Cavadov, S.Bağırov E. Abbasov ve A.Babayev Azerbaycan’ın bayrağını yükseltmişlerdir.
Azerbaycan Spor Akrobasisi Federasyonu 1993 yılında Uluslararası Spor Akrobasisi Federasyonu üyeliğine seçilmiştir. Aynı yıldan itibaren Azerbaycan sporcuları Avrupa ve dünya Şampiyonluk yarışmalarına katılmışlardır.
1993’de Moskova’da düzenlenen gençler arasında Dünya Şampiyonluğu yaraşmalarına katılmış Azerbaycan akrobatları Elşen Seyfullayev, Elhan Şahbazzade, Valeriy ve Aleksandr Liçkin kardeşleri kişilerin grup hareketlerinde şampiyon unvanını kazanmışlar. Diger akrobatlar A.Mustafayev ve S.Cebrayılov erkeklerin çift hareketlerinde Avrupa ve Dünya Şampiyonluğu ödülünü kazanmışlar.
Genel olarak 1993-2003 yıllarında Azerbaycanlı akrobatlar Avrupa ve Dünya Şampiyonluk yarışmalarında 5 altın, 4 gümüş, 4 bronz madalya kazanmışlar.
Azerbaycan’da güçlü akrobasi geleneğinin şekillenmesinde Behram Nerimanov, Arif Ehedov, Adil Hüseynzade, Elşad Nerimanov, Azer Kerimov, Arif Gafarov, Ağakerim Selimov, Yuriy Demyanenko, Evez Abbasov kimi görkemli çalıştırıcıların büyük emeği vardır.

Akrobatlar:

 • Arif Gafarov 
 • Arif Ehedov 
 • Adil Hüseynzade
 • Ayla Ehmedova 
 • Azer Kerimov
 • Ağakerim Selimov
 • Behram Nerimanov
 • Dilare Sultanova  
 • Elşad Nerimanov
 • Elçin Memmedov 
 • Emil Yarehmedov
 • Evez Abbasov
 • Yuriy DemyanenkoOxunub: 23908