Ana Sayfa    » SPOR    » Jimnastik    » Spor Jimnastiği   

Spor Jimnastiği

  

align=

“Jimnastik” terimi M.Ö.  5. yüzyılda eski Yunanistan’da eğitim, savaş ve sağlıkla ilgili hareketlerin bir arada yapılması anlamına geliyordu. Eski Yunanlara göre jimnastik insana güç, hareketlilik, güzellik, yiğitlik ve neciplik kazandırır. Yunanlar jimnastik hareketleri sadece fiziksel gelişim için değil aynı zamanda asker yetiştirmek için de kullanıyorlardı. 
Rönesans döneminde hümanistler gençlerin fiziksel eğitimi ve her yönüyle gelişmeleri için jimnastiğe büyük önem vermişlerdir. 16. yüzyılda dünya ünlü jimnastik uzmanı İ.Merkurialis “Jimnastik Sanatı Üzerine” kitabını yayınlatmıştır.
Jimnastik sporunun gelişmesinde yüksek tecrübi ve teorik bilgilerin temeli Alman pedagog Vieth  (1763-1836) ve Gutsmuths (1759-1839) tarafından atılmıştır.
İsveç jimnastik sanatının temelini atmış baba-oğul P.G.Ling (1776-1839) ve Y.Ling (1820-1886) jimnastik dalında yeni aletler, değişik ölçülü merdiven geliştirmiş, terimleri anatomik unsurları baz alarak sınıflandırmışlar.
Spor jimnastiği dalında ilk Dünya Şampiyonluk yarışmaları FIG’in kurucusu Belçikalı N.C.Kuperus’un inisiyatifiyle 1903’de Antverpen’de düzenlenmiştir. 1903-13 yıllarına dek dünya şampiyonluk yarışmaları iki yılda bir kez yapılmıştır. 1922’den itibaren ise dört yılda bir kez yapılmaktadır. FIG’in 1977 yılında düzenlenmiş kongresinde jimnastik dalında dünya şampiyonluk yarışmalarının iki yılda bir kez düzenlenmesi karara alınmıştır.
Bayanlar ilk kez dünya şampiyonluk yarışmalarına 1938’den itibaren katılmışlar.
Avrupa şampiyonluk yarışmaları 1969’dan düzenlenmektedir.

Spor Jimnastiği Azerbaycan’da
Azerbaycan’da spor jimnastiği geçen yüzyılın 30’lu yıllarından gelişmeye başlamıştır. 1939’da Bakü’de ilk ülke şampiyonluk yarışmaları yapılmıştır. 1950’li yılların sonundan itibaren ise Azerbaycan’da güçlü jimnastik sporcular kuşağı yetişmiştir. Tofig Mehdiyev, Dmitri Filonov, Kamal Abdullayev, Çingiz Şamilov, Natalya Abdinova (Şetinkina), Raisa Timinova vd. sporcular Azerbaycan’ın değişik uluslararası turnelerde başarıyla temsil etmişler.  1980’li yıllarda Kamran Ferzeliyev, Vagif Sediyev ve Valeri Belenkin Azerbaycan spor jimnastiğinde yeni aşama başlattılar.
Azerbaycan’ın en ünlü spor jimnastiği Valeri Belenki 1969’da Bakü’de doğmuştur. Küçük yaşlarından bu spor dalında faaliyete başlamış Belenki 14 yaşında SSCB takımına davet almıştır. 1986’da Azerbaycan şampiyonu ve Azerbaycan Kupası’nın galibi olmuş Valeri Belenki 1989’da SSCB takımında dünya şampiyonu unvanını almıştır. Valeri Belenki 1990 yılında SSCB takımında ABD’de düzenlenmiş İyi Niyet Oyunlarında paralel kollarda, halkalarda şampiyon, atta, serbest hareketlerde gümüş, yükseğe atlamada bronz madalya almıştır.
1991’de Dünya Kupasını kazana V.Belenki 1992 yılında Barselona’da yapılan 25. Olimpiyat Oyunlarında MDB takımında şampiyon adını kazanmış, ferdi yarışmada ise bronz madalya ile ödüllendirilmitşir.
1995’de Avrupa Şampiyonluk yarışmasında bronz madalya, atla yarışmalarda ise kıta şampiyonu adını almıştır.
Sonraki yıllarda sporcularımız yarışmalarda çok da iyi başarı sağlayamamışlar.

Jimnastik Sporcular:
Çingiz Şamilov
Dmitri Filonov
Kamal Abdullayev
Kamran Ferzeliyev
Natalya Abdinova (Şetinkina)
Raisa Timinova
Tofig Mehdiyev
Vagif Sediyev
Valeri BelenkiOxunub: 24515