Ana Sayfa    » SPOR    » Eskrim   

Eskrim

  

align=

Azerbaycan’da eskrim sporu popüler olmuştur. Uzun yıllar Azerbaycan eskrimcileri Sovyetler Birliğinin milli takımında oynamış, dünya ve Avrupa şampiyonluk yarışmalarına katılmışlar. Eskrimci Samir İbrahimov, İlgar Memmedov ve Boris Koretski dünya ve Avrupa şampiyonu olmuşlar. 1988’de Seul Olimpiyatında SSCB milli takımında iki Azerbaycan eskrimcisi  de yarışmalara katılmıştır. İlgar Memmedov ve Boris Koretski Seul’da Olimpiyat şampiyonu adını kazanmışlar. Sonralar İlgar Memmedov ikinci kez olimpiyat şampiyonu adını almıştır. Hazırda Azerbaycan eskrim ekolünü temsil eden Yelena Jemayeva 1999 yılından itibaren başarılı bir şekilde yarışmalara katılmaktadır. O defalarca dünya ve Avrupa şampiyonluk yarışmalarının, değişik uluslar arası yarışmaların galibi olmuştur.
Sonraki yıllarda eskrim spor dalı olarak bir kadar gerilemişse de 2005’den itibaren bu alana yeniden bu  özel dikkat gösterilmektedir.  2010 yılı nisan ayında Bakü’de düzenlenmiş Dünya Eskrim Şampiyonluğu yarışması bu alana ilgi gösterenler için iyi bir motivasyon olmuştur. Bu yarışmalarda Azerbaycan’ın yaklaşık 20 eskrimcisi katılmıştır.
2010 yılında eskrim yarışmaları üzere Bakü Kupası uluslararası  yarışmada Azerbaycanlı sporcular 2 altın madalya kazanmışlar. Kadınların yarışmasında Sevil Bünyadova bütün rakiplerini yenerek birincilik kazanmıştır. Erkekler arasındaki yarışmada Murad Aliyev de galip gelmiştir.

Eskrimciler:
1. Aida Elesgerova
2. Aysel Mirzeyeva
3. Azer Tağıyev
4. Boris Koretski
5. Eduard Memmedov
6. Emil Kerimov
7. İlgar Memmedov
8. Kenan Aliyev
9. Murad Aliyev
10. Nezrin Alizade
11. Rehim Emirov
12. Samir İbrahimov
13. Sebine Emrahzade
14. Sevil Bünyatova
15. Sevinc Bünyatova
16. Vügar Ağakişiyev
17. Yelena Jemayeva
18. Yusif Budagov  Oxunub: 32424