Ana Sayfa    » SPOR    » Boks   

Boks

  

align=

Boks - iki kişinin belli kurallar çerçevesinde, hücum ve savunma amacıyla yumruklarını kullanarak mücadele ettikleri spor türüdür. 
Boks yarışmaları ringde yapılır. Ring, üç sıra halatla çevrili ve zeminden yüksekte kurulmuş kare şekilli bir sahadır.  Profesyonel boksta ringin büyüklüğü 5-6 m², amatör boksta ise en az 3-6 m²’dir. Boks karşılaşmalarında, her iki boksörün de aynı sıklette (ağırlıkta) olması gerekir. Profesyonel ve amatör boksun kuralları birbirinden farklıdır. Amatör boksörler 227 gr ağırlığında, profesyonel boksörler ise ağırlığı 170-283 gr arasında değişen eldivenler kullanırlar. Profesyonel boksörler yalnızca şort, amatör boksörler ise şort ve atlet giyer. Hem amatör hem de profesyonel boksörler karşılaşmada diş ve kasık koruyucuları kullanırlar. Amatör boksörler ayrıca koruyucu başlık da takabilirler.
1924’de Uluslararası Amatör Boks Federasyonu (FIBA) tesis edilmiştir. Bu kurum 1946’dan itibaren AIBA adlandırılmıştır. İlk Avrupa Şampiyonluk yarışması 1924’de düzenlenmiştir.
Azerbaycan’da ilk kez 1926’da Azerbaycan boks şampiyonluğu yarışmaları düzenlenmiştir. O yıl Azerbaycan’ın en gülcü boksçuları Güney Kafkasya Şampiyonluk yarışmalarına katılmış ve kazanmışlardır.
1929 yılında Azerbaycan – Türkiye uluslararası yarışması yapılmıştır.
İlk boks dünya şampiyonluk yarışmaları 1974’de düzenlenmiştir. 1991’e dek Dünya Şampiyonluk yarışmaları dört yılda bir defa düzenlenmiştir. 1991 sonrası ise Avrupa Şampiyonluk yarışması gibi iki yılda bir kez düzenlenmektedir.
Azerbaycan Boks Federasyonu 1992’den AIBA ve EABA’nın asil üyeliğine alınmıştır.
2001 yılında ise boksçu Ağası Memmedov dünya boks yarışmasında gümüş madalya kazanmıştır. O aynı zamanda iki kat Avrupa şampiyonudur. A. Memmedov 1996 yılında yıldızların Avrupa Şampiyonluk yarışmasında altın madalya kazanmıştır. Değişik uluslararası turnelerin galibidir. Azerbaycan boks tarihinde dünya şampiyonluk yarışmalarının altın madalyasını kazanmış ilk ve tek sporcudur. 2000 yılı Sidney oyunlarında Türkiye milli takımında oynamıştır. A. Memmedov Uluslararası Amatör Boks Federasyonunun Başkanı, Doktor Enver Çoudri’nin onuruna Bakü’de düzenlenmiş turnede Atina Olimpiyat madalyasını kazanmıştır.
2004 yılında Yunanistan’da düzenlenmiş 28. Yaz Olimpiyat oyunlarında 51 kg sıklette mücadele etmiş sporcu Fuad Aslanov da Olimpiyat oyunlarında ödül almıştır.
2005 yılında düzenlenmiş Dünya Şampiyonluk yarışmasında 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazanmış Azerbaycan boksçuları toplamda 6. yeri kazanmışlar. 60 kg sıklette mücadele eden Romal Amanov ¼ finalde Polonyalı Kristof Şot’u 30:17 hesabı yenmiştir. Yarı finalde İtalyalı Valentino Domeniko da Amanov karşısında yenilmiştir. Amanov Domeniko’yu 7 puanla mağlup etmiştir. Boksçu sadece finalde Kubalı sporcuya yenilerek gümüş madalya kazanmıştır. Milli takıma bir gümüş madalya da 91 kg sıklette yarışan 19 yaşlı olan Elçın Alizade kazandırmıştır. O, ¼ finalde Kırgız  sporcu Ruslan Mirzatayev’i, yarı finalde ise Özbek sporcu Yasur Maçanov’u yenmiştir. Elçin Alizade travma aldığı için Rus boksçusu yapılacak final yarışmasına katılamamış  ve gümüş madalya kazanmıştır. Emil Meherremov ise yarı finalde Kazakistan boksçusu Serik Sapiyev’e yenilerek bronz madalya kazanmıştır.
2007 yılında Pekin Olimpiyatında Azerbaycan boksçuları gereken performansı sergileyememişler. 91 kg’da mücadele eden Elçin Alizade ¼ finalde Rusyalı Rehim Çakhiyev’e 17:6 yenilerek yarışmadan elenmiştir. Boksçulardan sadece Samir Memmedov (51 kg) madalya kazanmıştır. ¼ finalde Puerto Ricolu sporcuyu yenen Samir yarı finalde Amerikalı Rosh Wouren’e yenilmiş ve bronz madalya ile ödüllendirilmiş, ayrıca Pekin Olimpiyatına da lisans kazanmıştır.
25 Nisan-4 Mayıs 2010’da Bakü’de gençler arasında Dünya Şampiyonluğu yarışması yapılmıştır.  Bu yarışma 2010 yılında Singapur’da düzenlenecek ilk Olimpiyat oyunlarına da lisans kazanmak için yegane turne idi.
Eylül 2011’de Dünya Boks Şampiyonluğu yarışmaları Bakü’de düzenlenecek. Bu yarışma 2012’de Londra’da yapılacak Yaz Olimpiyat Oyunlarına lisans hakkı verecektir.
2011 yılı eylül ayında düzenlenmiş 16. Dünya Şampiyonluğu yarışmalarına Azerbaycan ev sahipliği yapmıştır. Bağımsız Devletler Topluluğu mekanında Azerbaycan’da ilk kez bu kadar büyük bir organizasyon yapılmıştır. Yarışmalara 113 ülkeden 570 boksçu katılmıştır. Yarışmalar 2012 Londra Yaz Olimpiyat Oyunları için lisans karakteri taşımıştır. 
Bakü’de yapılan yarışmalarda dünya şampiyonluk yarışmalarına 92 sporcu katılma hakkı kazanmıştır. Azerbaycan sporcularından 64 kg’da Heybetulla Hacıeliyev, 52 kg’da Elvin Memişzade yarışmalar devam ederken Yaz Olimpiyat Oyunlarına  katılma hakkı kazanmışlar.  Final yarışmalarında 10 ağırlık üzere 20  sporcu yarışmışlar. Finalde Azerbaycan’ı iki sporcu temsil etmiştir. 91 kg’da Azerbaycan boksçusu Teymur Memmedov Ukraynalı Aleksandr Usik’le karşılaşmış ve dünya şampiyonluk yarışmalarında gümüş madalya kazanmıştır.

align=

91 kg’dan yukarı ağırlıkta Azerbaycan boksçusu Mehemmedresul Mecidov ise İngiltere sporcusu Antony Joshuan’ı yenerek dünya  şampiyonluk yarışmalarında altın madalya kazanmıştır. Boks üzere 16. dünya şampiyonluk yarışmalarında Azerbaycan milli takımı 9 değişik ağırlıkta temsil olunmuş ve Londra Yaz Olimpiyat Oyunlarına 4 lisans kazanmıştır. Azerbaycan takımı sayesinde Ukrayna ve Küba’dan sonra üçüncülüğü kazanmıştır.

Boksçular
 • Ağası Memmedov
 • Ağaeli Alışov
 • Ceyhun İbrahimli 
 • Elmin Memişzade
 • Elçin Alizade
 • Eli Hesenov 
 • Fuad Aslanov
 • İman Ahmedli 
 • Malik Muradov
 • Mehemmed Tahirov
 • Nesreddin Memmedov
 • Nadir Hagverdiyev
 • Nicat Şerifhanov
 • Nurlan Haciyev
 • Orhan Mayıllı 
 • Peyman Yusifli
 • Sadig Semedov 
 • Salman Alizade
 • Samir MemmedovOxunub: 113309