Ana Sayfa    » COĞRAFİYA    » Doğa Koruma alanları    » Besitçay Devlet Doğa Koruma Alanı   

Besitçay Devlet Doğa Koruma Alanı

  

align=
Besitçay Devlet Tabiat Korusu Azerbaycan Devleti`nin (A.C) 4 haziran 1974 yılı tarihli kararı ile Zengilan bölgesinde yaratılmıştır. Koru Besitçay nehri`nin dere yatağında yerleşmektedir. Koru ender bulunan çınar ormanının korumak amacıyla yaratılmıştır. 
Besitçay korusu ülke arazisindeki en küçük korudur. O`nun yüz ölçümü 107 kektar teşkil etmektedir. 
Ormanlık arazi`nin en başlıca ağaç cinsi şark çınarıdır. Koru arazisi kışı kurak geçen mülayim-sıcak iklim tipine dahildir. Yazın sıcak geçmesi ile bilinmektedir. 
Bilindiği üzere, dünyada çınar`ın 7 türü vardır. Azerbaycanda ise bu tiplerden yalnız biri - Şark Çınarı gelişebilmektedir. Şark Çınarı`nın çokyönlü ehemiyyetini, dünyada ender raslanmasını, nadir bir bitki türü olmasını ve son yıllarda özellikle azalmasını  göz önünde bulundururarak onun adı Azerbaycan “Kırmızı Kitap” na yazılmıştır. Korunun etraf erazilerinde bazen de kendi arazisinde kurt, yaban domuzu, porsuk, karaca , tavşan, türlü kemiriciler ve s. Memelilere, keklik, turaç,güvercin ve s. gibi kuşlara rastlamak mümükündür. 
Fakat ne yazık ki günümüzde Şark çınarının korunduğu Besitçay Devlet Tabiat Korusu ermeni tecavüzcüleri`nin işgali altındadır.Oxunub: 105890