Ana Sayfa    » COĞRAFİYA    » Doğa Koruma alanları    » İsmayıllı Devlet Doğa Koruma Alan   

İsmayıllı Devlet Doğa Koruma Alan

  

align=
İsmayilli Devlet Tabiat Korusu 1 haziran 1981 yılı tarihinde kurulmuştur. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhur başkanı İlham Aliyev`in 8 aralık 2006 yılı tarihli kararı ile  İsmayilli Devlet Tabiat Korusu Şahdağ devlet parkı`nın arazisine dahil edilmiştir. 
Koru dahilinde İsmayilli Devlet Yasaklık`ı bulunmaktadır. Yasaklık sınırları İsmayilli idari bölgesi arazisinde Büyük Kafkas`ın güney yamaçlarında başlayıp deniz hizasından 3629 m yükseklikte olan arazileri kaplamaktadır. Yasaklık 1969 yılında yaratılmıştır. 
Korunun su şebekesi Gökçay ve Ahohçay nehirlerinden ve yüzlerce kaynak sularından ibarettir. İsmayilli Devlet Tabiat Korusu`nun ormanlarında genellikle fıstık, girgen, meşe ağacı, göyrüş, ıhlamur, karaçehre, huş ağacı ve diğer ağaçlar yaygındır. Bunlardan kestane yapraklı meşe ağacı ve karaçehre gibi türler Azerbaycan Cumhuriyeti`nin Kırmızı Kitabında kayıtlıdırlar. 
İsmayilli Devlet Tabiat Korusu`nda hayvanat alemi de çok zengindir. Burda karaca, çöl domuzu, teke, köpger, necip Kafkas merali, ayı, kurt, vaşak, orman kedisi, çakal, tilki, yenot, sincap, tavşan, sülün, karatavuk, çöl güvercini, bıldırcın, ağaçkakan, çobanyanıltan ve diğerleri vardır. Bunlardan köpker ve vaşak Azürbaycan Cumhuriyeti Kırmızı Kitabına kaydedilmiştir.Oxunub: 18733