Ana Sayfa    » COĞRAFİYA    » Doğa Koruma alanları    » Sirvan Devlet Doğa Koruma Alanı   

Sirvan Devlet Doğa Koruma Alanı

  

align=
Şirvan  Devlet Tabiat Korusu  1969 yılında kurulmuştur. 2003 yılında Şirvan  Devlet Tabiat Korusu temel alınarak bu  Devlet Tabiat Korusu  tabanında ve etraf arazilerde Şirvan Milli Parkı yaratılmıştır.  Devlet Tabiat Korusu `nun kurulmasında başlıca Kurulması`nın başlıca Kurulması`nın başlıca Kurulması`nın başlıca amaç  Azerbaycan Cumhuriyeti`nin “Kırmızı kitap”na düşmüş birer güzellik abidesi olan ceylanların ve bu arazi için tipik olan diğer hayvan türleri`nin korunmasını ve arttırılmasını sağlamaktır. 
Şirvan  Devlet Tabiat Korusu  yarımsahra arazide yer alsa da hayvanlar alemi çok zengindir. Burda bir çok  türde memeliler, sürüngenler ve suda-kuruda yaşayanlar vardır. 
Koruda ceylan, kunduz, çöl domuzu, tavşan, Hazar suayısı, kurt, çakal, tilki, porsuk ve diğer hayvanlar barınmaktadır.  Devlet Tabiat Korusu  arazisinde göçmen ve göçmen olmayan kuşlar daha da çoktur. Kuş türlerinden turaç, bezgek, toy kuşu, kuu, gri kaz, kızıl kaz, kızılbaş ördek, gri ördek, angut, çöl ördeği, büyük beyaz vağ, küçük beyaz vağ, gri vağ, sarı vağ, enliburun ördek gibi türler barınmaktadır. Koruda Azerbaycan Cumhuriyeti`nin “Kırmızı Kitap”na kaydedilmiş pembe gutan, kara leylek, bezgek, toy kuşu, sultan tavuk`u, ersindimdik,kızılkaz, fısıldayan kuu ve küçük kuu gibi göçmen kuşlar korunmaktadır. Oxunub: 23436