Ana Sayfa    » COĞRAFİYA    » Doğa Koruma alanları    » Gızılağac Devlet Doğa Koruma Alanı   

Gızılağac Devlet Doğa Koruma Alanı

  

align=
Kızılağac  Devlet Tabiat Korusu  03 Temmuz 1929 yılı Azerbaycan Eski Kültürel Tapıtların Korunması Komitesi`nin insiyatifi ile kurulmuştur. Kızılağaç  Devlet Tabiat Korusu ülke koruları içerisinde  yüz ölçümü`nün büyüklüğü açısından 1. ve kuruluş tarihi yönünden ise 3. yerdedir. 
Kurulması`nın başlıca amacı doğal tesislerin öğrenilmesi, ender ve soyu tükenmekte olan bitki ve hayvan türlerini korunması ve soyunun arttırılması için doğal şartların yaratılmasıdır.
 Devlet Tabiat Korusu `nun Büyük ve Küçük Kızılağaç körfezlerinde ringa balığı, naha, çeki, sıf, çapak, kefal, hul ve diğer balık türleri vardır. 
Kızılağaç  Devlet Tabiat Korusu`na her yıl ilk baharda burda yuva kurmak için Doğu ülkelerinden karanazlar, ersindimdikler, sarı ve beyaz vağ`lar, mısır vağ`ları ve diğerleri geliyor.  Burda turaç, sultan tavuk`u, kızılkaz, bezgek, nehir ördekleri, yaban ördekleri, su kuşları ve diğerleri barınmaktadır. 
Kızılağaç  Devlet Tabiat Korusu`nda suda-kuruda yaşayanlardan farklı türde kurbağalar yaşamaktadır. Sürüngenlerden Hazar ve bataklık kaplumbağaları, çizgili kertenkele, biçimli yılanbaş, koramallar ve engeneklere rastlanabilir. 
Burda memeli hayvanlardan kurtlar, tilki, çakal, çöl domuzu, kunduz, kamış kedisi, porsuk, Kafkas gelincik`i, uzunkuyruk akdiş,   Kafkasya kirpisi, Kafkasya tavşanı ve diğerleri yaygındır. Büyük Kızılağaç körfezinde Hazar su ayısı barınmaktadır. Oxunub: 31997