Ana Sayfa    » COĞRAFİYA    » Doğa Koruma alanları    » Göy-göl Devlet Doğa Koruma Alanı   

Göy-göl Devlet Doğa Koruma Alanı

  

align=
Gök-Göl devlet tabiat korusu  Azerbaycanda kurulan ilk korudur. 1925 yılında kurulan bu koru Kafkas`ın kuzey-doğu yamaçlarında Gök-göl idari bölgesinde kurulmuştur. 
Koru`nun kurulmasında başlıca amaç Küçük Kafkas dizi dağları`nın kuzey eteklerinde suvalr kurşaklarında doğal tesislerin korunmasıdır. 
Gök-göl korusunun arazisi derin vadilerle bir çok bölümlere ayrılmıştır. Aynı vadilerde küçük nehirler  ve 10 civarında göl vardır. Ormanlarda gonur dağ-meşe, çimliklerinde dağ-çimen toprakları mevcuttur. Ormanlardan 420 tür bitki, 76 türde ağaç ve çalılıklar vardır. 1100-2200 m yükseklikte kozalaklı ağaçlar: şark fıstık`ı, şark meşe ağacı, girgen ağaçları mevcuttur. Gök-göl gölünün etrafında çam, girgen, meşe ağacı, kuşarmutu, itburnu, erik, germeşov var. Koruda 30 türde memeliler, 6 türde sürüngenler, 3 tür amfibiya, 1 tür balık ve 46 türde kuş vardır. Karaca, Kafkas merali, Doğu Kafkas dağ keçisi, gonur ayı,susamuru, küçük sincap ve başka hayvanlar bu araziler için tipik hayvan tipleridir. 
Kuşlardan toğlugötüren kuş, kel kerke, keklik ve başkaları bu arazilerde yaygındır. Elleroğlu dizi dağlarında  (yükseklik 710 m) “Eldar çamı” korusu`nun bir kısmı vardır. Meşe ağacı renkli toprak`ı olan bu dik yamaçlarda “Eldar çamı ormanları” vardır. Aynı  arazilerde seyrek çam ormanları, elder çamı, elder armutu, ardıç çalılıkları da vardır. Ağaçlardan – elder çamı, nar, oltayabenzer çam, hayvanlardan – kafkasya gonur ayısı, kara kurbağası, nehir ve göl alabalıkları Kırmızı Kitap`a dahil edilmişdir. 
Bu koru`nun faaliyeti  bikaç kez (1950-1961 yıllarında) durdurulmuş, ama 1965 yılında üçünücü kez yeniden kurulmuştur. Koru`nun arazisi iki bölümden – Gök-göl Devlet Tabiat korusundan ve onun “Eldar çamı”  bölümünden teşkil olunmuştur. Oxunub: 22999