Ana Sayfa    » COĞRAFİYA    » Doğa Koruma alanları    » Pirgulu Devlet Doğa Koruma Alanı   

Pirgulu Devlet Doğa Koruma Alanı

  

align=
Pirkulu  Devlet Tabiat Korusu Azerbaycan hükumeti`nin 25 aralık 1968 yılı tarihli kararı ile 1521 hektarlık bir arazide Büyük Kafkas dizi dağları`nın doğu bitiminde , Şamahı idari bölgesi arazsinde kurulmuştur. 
Kurulması`nın başlıca amacı erozyon`un ve Şamahı rasatanesi`nin faaliyetini zorlaştıran atmosfer tozlanmasını engellemek , burası için tipik olan dağ-meşe  landşaftı`nın , türlü bitki örtüsünün, toprak`ın verimli katının korunması, ormanlarda doğal artışın sağlanması,  ender sanayi önemi taşıyan kuş ve hayvanların korunması ve sayısının arttırılması, bilimsel araştırmaların yürütülmüsi için daha iyi koşulların yaratılması olmuştur. 
Burdaki ormanlar zengin ve güzel manzaralar yaratmaları ile tanınmaktadır. Girgen, meşe ağacı, fıstık gibi türler ormanlarda üstünlük teşkil eden ağaçlardır. Bu ağaçlar temiz ve karışık ormanlar oluşturmaktadırlar. Bu ormanlarda karışık şekilde göyrüş, huş ağacı, karaçehre, ak huş ağacı, söyüt, ceviz, kiraz, elma, armut ve diğer ağaçlar, demirkaya, muşmula, yemiş, böğürtlen, itburnu, zirinc ve diğer çalı bitkileri yaygınlaşmıştır. 
Hayvanat alemi türlü memeli hayvanlardan ve kuşlardan oluşmaktadır. Burda memelilerden karaca, çöl domuzu, gelincik, porsuk, sincap, ayı, çakal, kurt, tilki, meral, teke, vaşak, kuşlardan ağaçkakan, karga, keklik,sülün, karatavuk, yaban güvercini, bıldırcın, sarı asma kuşu ve diğer türlere rastlamak mümkündür. 
Pirkulu  Devlet Tabiat Korusu`nda Kırmızı Kitap`a adı düşmüş memelilerden gonur ayı, köpger, kuşlardan turaç, berkut, çöl kartalı ve diğerleri korunmaktadır. Oxunub: 27436