Ana Sayfa    » SON 10 YIL    » Başarılı istihdam politikası   

Başarılı istihdam politikası

  

align=

2006-2008’li yıllarda Azerbaycan’da tüm bölgeler üzere 27 bin 500 yeni işletme ve 766 binden fazla işyeri açılmıştır. Bu işletmelerin yüzde 40’ı, iş yerlerinin ise yüzde 80’i ilçelerde açılmıştır. Yeni işletmelerin  yüzde 88’inden fazlası özel sektöre aittir. Açılan 766 bin yeni işyerinin ise  547,5 bini daimi işyeridir.
Özel sektörün geliştirilmesi, yeni işyerlerinin açılmasının hızlanması amacıyla  özel kişilerden tutulan vergi oranlarının maksimum sınırı yüzde 35’e, kurumlar vergisi ve sosyal sigorta primleri   oranı yüzde 22’ye indirilmiştir. Vergi türlerinin toplam sayısı dokuza indirilmiştir. Tarım üreticileri toprak vergisi hariç tüm vergilerden muaf tutulmuşlar.
Yürürlükteki lisans sistemi temelli değiştirilmiş, lisans zorunluluğu gerektiren faaliyet türlerinin yelpazesi bir hayli daraltılmış, lisans müddetleri ise uzatılmıştır.  Yeni lisans sisteminin uygulanması serbest rekabetin gelişimine, üretilen ürünün, yapılan hizmetlerin kalitesinin yükselmesine neden olmuştur. İhracat vergileri kaldırılmış, ithalat vergileri için yüzde 15’lik bir sınır belirlenmiştir. 
Devlet programının uygulanması sırasında girişimcilik faaliyetlerine devlet yardımının temel unsurlarından bir olarak işadamlarının  düşük faizli kredi sağlanmıştır. Girişimcilik faaliyetinin desteklenmesi ve bu alana devlet yardımının artırılması amacıyla 2004-2008 yıllarında Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Girişimciliğe Yardım Milli Fonu tarafından  ülke çapında 6991 girişimciye 323,4 milyon manat kredi verilmiştir.Oxunub: 90877